Page 32

Téma

NÁVODY NA PŘEŽITÍ

Jestli rozstřelí zeměkouli obří meteorit, máte smůlu. Ale jestli přijde jenom globální krize, která nás všechny vrhne zpátky do pravěku, pár rad by se mohlo hodit. Vybírali jsme z internetu a z knížky Tři svíce za budoucnost. Tu chystá k vydání geolog Václav Cílek jako stručný a praktický návod, jak vcelku důstojně a vesele přežít kolaps civilizace a netrpět přitom moc hladem, zimou a bezprávím. Štěstí přeje připraveným.

PŘESTĚHUJTE SE NA MALÉ MĚSTO Metropole budou v čudu, ale menší sídla můžou z krize vyjít se ctí. Tedy pokud dodrží následující podmínky:

1

Vytváření místní komunity, která je znalá poměrů a nemyslí jenom sama na sebe. Vzniká např. kolem divadla, muzea, spolku rodáků apod., spolupracuje s radnicí.

2

Průběžné a dlouhodobé investice do údržby města a zejména kritické infrastruktury – té nezbytné pro chod města. (Investice do silnice vedoucí k několika domům, které vlastní někdo spjatý s radnicí – překvapivě běžný jev – jsou vyhozené peníze.)

3

Pomalý rozvoj, který ponechává rezervy dalšího možného vývoje. Řada sídel se už rozšířila tak, že prakticky nemá kam expandovat. Přibylo lidí, je nutné dostavět školu, najednou nevyhovuje čistička atd. Dnešní expanze se stává budoucí brzdou.

4

Dnes jsme psychologicky zvyklí plánovat několik let dopředu, ale když se podíváme na úspěšné urbanistické plány,

69

jako např. v Hradci Králové, tak vznikaly s perspektivou dalšího století. Je nutné si obec i se všemi nejistotami představit dejme tomu za 30 let a podle toho ji rozvíjet.

5

Klimatickým změnám se zřejmě nevyhneme. Při zásobování vodou myslete na to, aby komunální zdroj obstál i při dlouhodobé 30 % redukci srážek. Také se doporučuje ponechat volné místo, kam se dá vyvážet sníh, kdyby ho napadlo hodně.

6

Obec by měla mít v záloze pozemky s dobrou půdou, které zatím může pronajímat, ale v případě nouze rozdělit svým občanům na zahrádky.

7 8  

Pro obec je výhodné mít vlastní les.

Teď už je na to většinou pozdě, ale vyplácí se taková struktura sídla, kdy je možné dojít na většinu důležitých míst, jako jsou škola, zdravotní středisko či úřady, rychle pěšky. V Řecku nejprve zrušili malé místní školy a pak zrušili školní autobusy, které děti svážely do větší, ale vzdálenější školy.

<

2012 | 06 | Čilichili: Konec světa  

Konec světa bude. Jen nevíme kdy a jak.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you