Page 29

Dan Perjovschi: Seul 8, Gallery name

Markéta Jáchimová: Klausura

běžné noci. Vystavila ji do galerie, kde ji koupil Charles Saatchi. Díky jeho jménu tahle instalace odstartovala vlnu dobrého anglického umění. Širší veřejnost projevila zájem o celou generaci mladých britských umělců. Takže se dá říct, že nejsou šokující vlastní umělecká témata, ale to, jakým způsobem se umělecká strategie aplikuje.

David Černý: Shark

ČiliChili | 05 | 2012 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Všechno už tu bylo. Krev, moč, sperma… Možná nějaká tabu jsou, nejsem umělec. Ale třeba atomový výbuch od Ztohoven jsem viděl naživo, přímo ve zprávách. Asi jsem byl v menšině, když jsem okamžitě poznal, že to je nějaký umělecký záměr, že se

nabourali do veřejného vysílání. Ale to je přesně umělecká aktivita, jejímž účelem není jen šokovat. Má filozofický přesah, nutí nás se ptát, co je objektivní informace, co nám média naopak podsouvají, nebo jak snadno se dají informace ohýbat. Mně jako laikovi někdy připadá, že se někteří umělci jen předhání ve snaze vyvolat senzaci. Skutečné umělecké dílo nemá jeden rozměr, je mnohovrstevnaté. Jen šokující stránka je málo. Dobré umění musí být především inteligentní, potřebuje přesahovat do historie, do současných témat, kamkoliv.

>

29

2012 | 05 | Čilichili: Prázdné umění  

Dnešní umění je těžko pochopitelné. Je proto i zbytečné?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you