Page 27

PĚ CH O U ČE K

AT

ÁV R

O D BO RN

ÍK

IV O

N

M IC H AL – U M ĚL EC

UMĚLEC BY MĚL UMĚT MALOVAT

POKUD PŘESTANOU UMĚLCI DĚLAT OBRAZY, TAK SE UMĚNÍ BUDE NORMÁLNÍMU LAIKOVI VZDALOVAT. NEBO ZNÁTE NĚKOHO, KDO SI DOMŮ KOUPÍ INSTALACI S KBELÍKEM V ROHU MÍSTNOSTI?

LIDI, CO NADÁVAJÍ NA MODERNÍ UMĚNÍ? KDYŽ PŘIJDOU NA VÝSTAVU A ZAPLATÍ, TAK AŤ SI NADÁVAJÍ. TÍM SI PĚKNĚ PROKRVUJÍ PLÍCE. Není současné umění běžnému člověku nesrozumitelné? Nesrozumitelnost v umění mi nevadí. Naopak. Pozitivní je, že ještě nikdy nebylo umění lidem tak přístupné a otevřené. Existuje bezpočet galerií a muzeí. Umění proniká do prostoru. Kde jste mohl před sto padesáti lety vidět skutečné umělecké dílo? Maximálně v kostele. Možná právě proto si lidé umění vážili. Dnes je ho tolik, že je možná trochu devalvované. Ano, není jednoduché poznat dobré umění, ale i to špatné má význam. Obecně je umění nejkrásnější způsob, jak se vyjadřovat k okolí, mít na něj vliv a měnit ho. A měnit do krásy i sám sebe.

ČiliChili | 05 | 2012 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Proč bychom měli chodit do galerií a sledovat umění? Věřím, že umění je lidská potřeba. Kdyby neexistovalo, spousta věcí by vůbec nevznikla. Třeba design. Keramika se dělá tři tisíce let, ale ponětí, že by její tvar měl naplňovat nějaké estetické normy, vzniklo až s uměním. Proč tolik lidí na umění nadává? Protože ho nechápe. Což je na jednu stranu jejich chyba, protože často nevynaloží ani minimální úsilí mu

Měl by umělec umět kreslit? Malovat? Co to vlastně znamená – umět malovat? Jako realisticky? Možná bych i řekl, že takový požadavek je politováníhodný. Považuji za staromódní se nechat omezovat nutností bravurního zvládnutí jedné výtvarné techniky. Umělec má především myslet, třeba i nad tou svojí zvládnutou bravurou. Proč by měl normální člověk chodit do galerie? Je to doufám naprosto přirozená potřeba zjemnit si smysly, chápání, intuici a city. Pro někoho je to otázka společenské prestiže a považuje za nutné jít se ukázat na vernisáž. Někdo se tam chodí setkávat s lidmi, se kterými má něco společného a rád je vidí. To je taky důležité.

porozumět. Na druhou stranu je to taky chyba umělců. Od revoluce u nás vzniklo přes 200 uměleckých škol. Je to potřeba? Nefunguje samoregulace? Měli by to řešit kurátoři a galeristi. Často ale v galerii uvidíte výstavu člověka, který nic moc netvoří, ale kamarádí se s majitelem. Má tedy cenu oceňovat mladé umělce v Chalupeckého ceně? Ano. Za jejím udělováním stojí lidi, kteří se v umění orientují, znají autory a vědí, proč jim tu cenu dávají. Vadí mi ale, že Chalupecký je výtvarná cena a uděluje se v posledních letech jenom za koncepty. Konceptualisti přitom dělají koncepty, protože je nebaví výtvarná forma. Nebo mají plné sklady obrazů a nechtějí už vytvářet nic materiálního. Měl by umělec umět malovat? Já jsem přesvědčen, že ano. Picasso taky maloval divně. Jenže on za svůj život udělal desetitisíce obrazů, kreseb a skic, takže mu akademicky dokonalá kresba a malba logicky přestala stačit. Jinou formu ale vydestiloval z dokonalé klasické techniky. Proto jsou jeho obrazy tak dobré. Ten základní krok podle mě nejde přeskočit. Stejně jako každý muzikant musí zvládnout stupnice a etudy a pak může začít hrát free jazz. Na druhou stranu umět malovat z člověka neudělá umělce. Obrazy Kristiána Kodeta jsou asi formálně uznatelné jako malba vlámské školy, ale za umění je nepovažuji.

27

2012 | 05 | Čilichili: Prázdné umění  

Dnešní umění je těžko pochopitelné. Je proto i zbytečné?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you