Page 24

MARKÉTA OTHOVÁ Mayday VOLÁNÍ O POMOC, KTERÉ SE ZOBRAZUJE VE FORMĚ KVĚTINY SESTAVENÉ ZE SVĚTELNÝCH BODŮ. JDE O VIZUÁLNÍ ZPRACOVÁNÍ NOUZOVÉHO SIGNÁLU, KTERÉ JE JINAK JEN ZVUKOVÉ. OBRAZCE SE NIJAK NEVZTAHUJÍ KE KONKRÉTNÍMU NOUZOVÉMU KÓDU. JE TO JEN ČISTĚ FORMÁLNÍ, NÁHODNÁ, VIZUÁLNĚ PĚKNÁ, I KDYŽ NEŠŤASTNÁ KOMPOZICE. JE TO MÉ VOLÁNÍ O POMOC. KAŽDÝ Z NÁS MÁ DŮVOD VOLAT O POMOC. NA VÝSTAVĚ HO DOPROVÁZÍ HUDEBNÍ DOPROVOD SKLIČUJÍCÍCH FRANCOUZSKÝCH MILOSTNÝCH PÍSNÍ. KOMU TO JEŠTĚ NESTAČÍ, TOMU SNAD POMŮŽE VYSVĚTLENÍ, ŽE TO JE MŮJ PŘÍSPĚVEK DO DISKUSE S TÉMATEM „CO TO JE FOTOGRAFIE“.

24

Z KATALOGU Obrazy před námi vystupují jako sekvence kruhových figur kaleidoskopu, které se sice bleskurychle přeskupují, zachovávají však symetrii, jež poukazuje k neviditelné síle vnitřního uspořádání optického stroje. Afektivní povahu těchto obrazů nepotvrzují pouze odstředivé trajektorie, v nichž dynamicky pulsují body jednotlivých kompozic, ale i název série, jenž vysílaný signál jednoznačně identifikuje jako volání o pomoc.

SOUDCI

Štěpánka: Něco takového jsem viděla spoustakrát. Knížky o meditacích jsou toho plné. Je to banální. Michael: Jednoduchá, ale hezká věc. Ivan: Záleží na kontextu. Protože vím, kdo je to Othová, je mi jasné, že si prošla klasickým uměleckým vzděláním a dopracovala se k tomu jako ke konceptuální vizualitě. Kdyby totéž udělal řidič traktoru ve Windows malování, tak se to za umění samozřejmě považovat nedá. Eva: Připadá mi to zajímavé, ale jenom když vím, že je to fotka. Kdyby to bylo třeba vytisknuté z počítače, tak bych to nebrala jako umění. Tomáš: Jednoduché, grafické, esteticky silné věci mě baví. Když si k tomu přečtu vysvětlení, tak mi to dojem spíš pokazí. Filip: Já v tom vidím kozy.

2012 | 05 | Čilichili: Prázdné umění  

Dnešní umění je těžko pochopitelné. Je proto i zbytečné?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you