Page 22

Téma

SOUDCI MICHAL PĚCHOUČEK Večerka LEITMOTIVEM VEČERKY JE MIMESIS A REALISTICKÁ FIGURACE V TRADIČNÍM DUCHU. VEČERKA SIGNALIZUJE ČAS JÍT SPÁT. PŘIPOMÍNÁ JEDINCI NUTNOST PODŘÍDIT SE PROSTŘEDÍ (DĚTSKÉ TÁBORY, VOJENSKÁ KASÁRNA NEBO STUDENTSKÉ INTERNÁTY), KDE JSOU SPOLEČNÁ HYGIENICKÁ ZAŘÍZENÍ, KTERÁ DĚLÍ MLÁDEŽ DLE POHLAVÍ. NÁZEV PŘITOM EVOKUJE NOC I JAKO HÁJEMSTVÍ ROMANTIKY, EROTIKY A INTIMITY. OBRAZOVÝ SOUBOR VEČERKA POPISUJE TO, CO SE DĚJE BEZPROSTŘEDNĚ PŘED TÍM, NEŽ ČLOVĚK ULEHNE A USNE. SOUBOR GRADUJE V ČISTĚ MILOSTNÝCH SCÉNÁCH A INSCENOVANÝCH SEXUÁLNÍCH POLOHÁCH, KTERÉ MOHOU DIVÁKA UVÉST V MENŠÍ ZMATEK. Obrázek je jen částí jedné poloviny výstavy Hodiny v umění. Ta spočívala v tom, že jedna její část byla hodně abstraktní, technická, pracující s monotónností a prázdnotou. Druhá část, ze které pochází tento obrázek, k ní tvořila kontrast a předkládala divákům popis dobře známé reality. Kromě toho celá výstava odkazuje na výtvarnou historii 60. let. Jak použitím fotografie, tak textilu v obrazech. Chtěl jsem diváky přimět k tomu, aby si mezi oběma patry našli pojítko. Ve sbírkách ale skončí patrně ty pyžamové obrazy, které se líbily maminkám, ale výtvarní odborníci se s nimi museli vyrovnávat, protože se pohybují na hranici kýče.

22

Z KATALOGU Gesta či polohy sem tam odkazují k notoricky známým reprodukcím (např. Jan Zrzavý: Kleopatra). Další významová vrstva se odkryje, když se člověk vrátí k tématu Večerky nebo Večernice, tedy planetě Venuši, od pradávna ztělesnění bohyně krásy a smyslné lásky. Často jde o pouhé synonymum pro (ženský) akt. Venuše obvykle zaujímá četné ustálené pozice nejen vestoje, ale i vleže, rukama se cudně zakrývá. Jedním z nejčastějších zpodobení je Venušina toaleta. Styčných bodů s Pěchoučkovými obrazy je víc než dost. On sám sice píše, že terorizující večerka-signál je temnější sestrou Večernice, ale opak je pravdou. Večer ohlašuje přicházející noční tmu, proto bývá Večernice symbolem Lucifera.

Michael: Líbí se mi to. Vidím za tím kus práce, antická postava oblečená do pyžama na mě esteticky působí mile. Klidně bych si to pověsil doma. Filip: Takový složitější suvenýr. Ivan: Michala, tedy autora, shodou okolností znám. Když se dívám na tyhle obrazy, tak se mi vybavuje, jak jsem čtvrt roku luštil, jestli je chlap, nebo ženská. Nakonec jsem ho sledoval při cestě do bufetu, abych zjistil, jak ho osloví bufetářka. Řekla mu: „Ahoj, Míšo.“ Tyhle asambláže se mi líbí a vidím, jak zapadají do Michalovy tvorby, protože on své obrazy běžně vyšívá. A nádherně! Štěpánka: Přinejmenším za tím vidím zručnost a práci, což je svým způsobem záruka nějaké hodnoty. Je otázka, jestli hodnoty umělecké. Eva: To je z výstavy, na které jsem byla. A hrozně se mi líbila. Taková milá, ospalá. Do druhého patra jsem jen tak nakoukla. Tomáš: Na téhle výstavě jsem byl a moc mě bavila. Pak jsem si přečetl teoretické vysvětlení, že pyžamové obrazy mají za úkol tvořit protiklad abstraktně minimalistickým dílům v druhém patře. Zase jsem zjistil, že jsem byl úplně mimo, ale ani mi to moc nevadilo.

2012 | 05 | Čilichili: Prázdné umění  

Dnešní umění je těžko pochopitelné. Je proto i zbytečné?

2012 | 05 | Čilichili: Prázdné umění  

Dnešní umění je těžko pochopitelné. Je proto i zbytečné?