Page 62

V påedchozí kapitole: Vázeã René Üerný vypráví svéj váleÝný påíbáh západního vojáka. V Anglii prošel speciálním výsadkáåským výcvikem. Byl z náho déstojník. A protože odmítal sloužit s mužstvem, nedovolovala mu to jeho vojenská hrdost, skonÝil v anglickém vázení. KoneÝná však påišla jeho chvíle. Potåebovala ho Ýeskoslovenská obrnáná brigáda ve Francii. Vyslali ho do týlu nepåítele u påístavu Dunkerque. Na podzim 1944 se Üerný proslavil. Zajal vojáka wehrmachtu, takzvaný živý jazyk. Karbaníci v maringotce – politiÝtí vázni a dozorce Petrlík v pracovním lágru u Üernovic naslouchají vyprávání, najednou ztuhnou, nákdo klepe. To už známe z druhé kapitoly. Kdo je záhadná milenka Petrlíka, která påeruší karbaníky?

Borské povstání-7. kapitola: Pĕistiženi Vázeãský lágR, båezen 1950, MARINGOTKA:

Scénáĕ: Mikuláš Kroupa Kresba: Petr Vďelka

RYCHLE, SCHOVEJTE TO!

o f f!

kk!! tto o to k!

Üendo, miláÝku!

Kluci, konÝíme, mám tu práci!

a co když pãijde MçJ muž?

neboj, mám to vymyšlený. Tudy nenápadná zdrhneš. Ty divochu!

Jsem dobrej, viß!

Rádi byste si přečetli víc komiksů o naší nedávné minulosti? Kniha „Ještě jsme ve válce“ ke koupi od listopadu 2011. K dostání také CD „Příběhy 20. století“.

Příběh je inspirován vzpomínkami pamětníků, které zaznamenali lidé ze sdružení Post Bellum. Nahrávky naleznete na www.pametnaroda.cz. Z vyprávění pamětníků vznikají rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století, které vysílá Český rozhlas - Rádio Česko vždy v neděli v 10:05. 

Chcete-li podpořit Post Bellum, sdružení, které již deset let zaznamenává příběhy, zašlete DMS ve tvaru: DMS ROK PAMET na číslo 87777, cena roční podpory činí 12 x 30 Kč. Post Bellum obdrží 27,- Kč z každé DMS. Nebo se staňte členem Klubu přátel Paměti národa na www.pametnaroda.cz.

2012 | 04 | Čilichili: Válka sportů  

Hokej a biatlon jsou pořád ještě v televizi. Ale nebudou tam dlouho.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you