Page 60

Osobnost

Nejdepres básník pro děti STŘÍPEK

Učili vás ve škole o Karlu Kapounovi? Ne? Tak to je chyba. Tenhle moravský básník byl větší drsňák než tři Chuckové Palahniukové dohromady. Text: Štefan Švec Foto: Profimedia

Karel Kapoun (1902–1963) je v generaci starších žen asi nejčtenějším českým poetou ze všech. Jak to? Jeho superdoják s názvem Dětský hlas dostávala před listopadem povinně každá dívka u potratové komise. A ta, která se po jejím přečtení nerozeřvala a nerozhodla se děťátko si nechat, musela mít nervy jako lodní lana. To ale není všechno. Kapoun kromě celkem běžných sbírek pro děti a dospělé vydal taky knihu s názvem Co mně vyprávěly (1962), která je v mnoha rodinách dodnes legendární. Je o věcech, které básník potkal na ulici. Obvykle mají co dělat s mrtvými dětmi. Přetiskujeme dvě ukázky. Už z nich pochopíte, že takovýhle autor by ve vaší mentální knihovně fakt neměl chybět.

60

ZTRACENÁ TUŽKA Byla jedna tužka a ta napsala nejsmutnější psaní na světě. Když ve druhé světové válce byl obležen Leningrad a lidé umírali hladem, psala holčička Táňa v mrazivé světnici do kalendáříku: Dnes umřela sestra Lenka. Dnes umřela sestra Žeňa. Dnes umřel strýc Vasja. Dnes umřel dědeček Losja. Dnes umřela maminka. A kdosi připsal za tři dny do kalendáříku: Dnes umřela Táňa. Ten kalendářík je uložen v leningradském muzeu.

Jsem střípek z velkého zrcadla. Do toho zrcadla často se dívala modrooká dívka. Zrcadlo jí radilo, jak se má česat. Jednou jí poradilo, že se má učesat na dva copánky, podruhé jí poradilo, že si má rozpustit vlasy a svázat si je stuhou. Když ji vítr učesal na vrabčí hnízdo, tak se zrcátko smálo a smálo. Z dívky se stala matka a do zrcadla začala nakukovat její holčička. A zrcadlo holčičce radilo, jak se má česat. Vždycky jí poradilo stejně, aby se učesala na myší ocásek. Někdy vyplázla holčička jazyk na holčičku v zrcadle, která byla celá uplakaná, protože se nechtěla česat a trucovala. A potom se do zrcadla dlouhou dobu nepodívala. Kde byla? Až jednou přišla a zrcadlo se nad ní rozplakalo. Byla slepá. Hrála si s dětmi v hlíně a lopatkou narazila na bombu zakopanou za světové války.

2012 | 04 | Čilichili: Válka sportů  

Hokej a biatlon jsou pořád ještě v televizi. Ale nebudou tam dlouho.

2012 | 04 | Čilichili: Válka sportů  

Hokej a biatlon jsou pořád ještě v televizi. Ale nebudou tam dlouho.