Page 31

Kriket to zvládnul

TOMÁŠ JANČA 1978 Vystudoval marketing a management na Vysoké škole ekonomické v Praze a na Instituto Tecnológico Autónomo de México

Florbalový kouzelník z Youtube

zaměstnávají novináře a stávají se de facto sami mediálními společnostmi, které oslovují fanoušky přímo.

Média sporty mění, ale jak? Nejpopulárnějším sportem v Indii je kriket. Jenže jeden zápas v něm trvá třeba i týden, což je pro televizní Vlastní a provozuje web prezentaci krajně nepraktické. A tak www.sportbiz.cz, který vznikla krátká verze, které říkají T20. se jako jediný v ČR věnuje Podle těchto pravidel jede jedna z nejsportovnímu marketingu. větších ligových soutěží světa, Indian Premier League, kterou pravidelně sledují i fanoušci z Evropy a jiných zemí. Když chci založit cool sport, jaký by měl být? V roce 1990 u nás florbal prakticky neexistoval. Dneska je to po fotbalu druhý nejpopulárnější sport. Proč? Protože ho můžete hrát v jakékoliv tělocvičně, stačí vám k němu hokejka a míček. A samozřejmě, když to hraje váš kámoš nebo spolužák, zkusíte to taky. Důležitý je ten první kontakt a to, jak dlouho vám bude trvat, než se dostanete na rozumnou úroveň. Florbal můžete hrát okamžitě. Určitě pomůže i to, když sport nemá moc složitá pravidla, je dynamický a produkuje adrenalin.

Mají pořád vliv sportovní hvězdy? Určitě. Tenis šel kdysi hodně nahoru s Lendlem a Navrátilovou, v posledních letech už to tak slavné nebylo. Teď s Berdychem a Kvitovou bude určitě zase růst. Celebrity ve sportu dokážou hodně. I když se o něj vůbec nezajímáte, víte, kdo je Jágr nebo Čech. Přesto když si vezmete třeba Sáblíkovou, je to hvězda první kategorie, ale rychlobruslení se kvůli ní masově nerozšíří. Pokud na rychlobruslení aplikujete měřítka, o kterých jsme mluvili, má mnohem víc bariér než ten florbal. Trenér trenérů Wayne Goldsmith si myslí, že brzo úplně zmizí fyzicky a časově náročné sporty jako gymnastika nebo plavání. Jak to vidíte vy? Neřekl bych, i na fotbalisty jsou dnes kladené mnohem větší fyzické nároky než před třiceti lety. A které zmizí? Nevím, ale přežijí určitě ty, které se rozumně změní, aniž by tím popřeli to, co je činí jedinečnými. Třeba kriketu se to povedlo. Rozhodně všechny budou muset dělat všechno pro to, aby si udržely divákovu pozornost a nabízely zábavnější produkt než ostatní. Vemte si Lady Gaga, to je asi nejsilnější značka současné pop-music. Kvůli zpěvu? Ne. Je to sice výborná zpěvačka, ale takových jsou tisíce. Lady Gaga umí udělat show, pracovat s médii, ale především si cíleně buduje přímé komunikační kanály k fanouškům. A ti ji milují. Nedávno spustila svou vlastní sociální síť Little Monsters. Takové věci by měly dělat sportovní značky. Výkony na hřišti jsou základ, ale dneska už zdaleka nestačí.

<

ČiliChili | 04 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

31

2012 | 04 | Čilichili: Válka sportů  

Hokej a biatlon jsou pořád ještě v televizi. Ale nebudou tam dlouho.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you