Page 25

TELEVIZE

MĽNÍ SPORT

Nejde jen o to, že díky technologiím dnes vidíte každou kapku potu na šampionovľ Ąele. Sportovní události se už dávno plánují s ohledem na program televize – aby divák v Japonsku mohl sledovat NHL v pńímém pńenosu. Televize mľní i základ, na kterém sportovní vesmír stojí. Pravidla jednotlivých disciplín.

V knize Sport ve společnosti vyjmenovává profesor Jay Coakley pět zadání, kvůli kterým se v komerčním a medializovaném sportu mění pravidla: 1. Zrychlení akce 2. Zvýšení skórování 3. Zajištění vybalancované úrovně soupeřů, aby byl výsledek předem nejistý 4. Maximalizace dramatických momentů 5. Poskytování reklamního prostoru Pan profesor ví, o čem píše. A jak to vypadá v praxi?

ČiliChili | 04 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

LEDNÍ HOKEJ V sezoně 2005/06 přistoupila NHL ke změně pravidel, skončí-li utkání remízou. Zavedla rozstřel a samostatné nájezdy. Tímto krokem se značně zvýšilo napětí a zhoustl boj při postupu do play off. Zatímco vítěz zápasu v základní hrací době získává dva body a poražený nic, v remízovém duelu se rozdělují body tři. „Fanoušci prostě nechtějí odcházet s pocitem, že viděli opravdu vydařenou remízu,” řekl ke změně trenér hokejistů Minnesoty Mike Yeo. BASKETBAL V polovině padesátých let se basketbal potýkal s diváckým nezájmem. Vzniklo „pravidlo 30 sekund“. To nařizuje hráčům do třiceti vteřin od získání míče střílet na koš. Tento krok znemožnil hráčům schválně „nehrát“ během utkání a zbavil basket slepých míst, která se objevovala stále častěji. V roce 1980 se kvůli lepší orientaci hráčů, ale hlavně

>

25

2012 | 04 | Čilichili: Válka sportů  

Hokej a biatlon jsou pořád ještě v televizi. Ale nebudou tam dlouho.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you