Page 6

Rozjezd

Pavlač Emila Hakla

d

Safety first Pozná to každý, kdo si z dlouhé chvíle přečte příbalový leták libovolného volně prodejného léku. U těch na předpis je varování přiměřeně ostřejší – při jakýchkoliv příznacích (vyjmenovány jsou veškeré běžné jevy – bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšená spavost, nespavost, pocení, bušení, duševní zmatenost apod.) je třeba ihned běžet k lékaři. Tady je zarážející přístup farmaceutických gigantů ke svým vlastním lidem – obvoďákům, specialistům a jiným pěšákům každodenní bitvy o zdraví. Kdyby vzal řekněme každý dvacátý pacoš příbalové informace vážně, čekárny by pukly a zdravotnictví by se zhroutilo okamžitě. Jenže lidé jsou rozumní, sypou do sebe prášky hlava nehlava a zdravotnictví se hroutí mnohem pomaleji. Podobné je to v dalších oborech – ale i tam se už hodně dokázalo. Cyklisté mohou být všude se projevuje tendence chránit pokutováni za to, že jim prdla guma, a je to v pořádobčana-spotřebitele před ním samým. ku, aspoň budou jezdit jako slušní lidé, včas měnit Samozřejmě ne tolik, aby přestal spo- pláště a za žádných okolností neopouštět ty svoje třebovávat. Dostat airbagem do huby cyklostezky. není například žádný med, a tak bude Je to tu zkrátka mnohem bezpečnější, než kdy dobré časem prosadit povinné přilby bylo. Pokud ovšem nenarazíte, obaleni blikajícími a komplexní chrániče pro automobi- duhovými chrániči, na rozjetý černý terénní pololisty. Lyžaři, inlineři a jiní prkýnkáři tank. Zvenku to vypadá jako Darth Vader na kolech, jsou tak trochu hazardéři a zbojníci, ale uvnitř sedí výjimečná osobnost – umělec, politik, význačný podnikatel. Má spoustu povinností a zodpovědnosti, takže se někdy nesoustředí, sype do sebe za jízdy prášky, nečte příbalové letáky, a neZe zahraničí T bezpečí je na cestě. Jenže od toho má právě odlišný DoËÜeska pĜijede generál vizuál, aby se na něj hledělo s respektem a včas se Pichonet. mu uhnulo z cesty. Já to aspoň tak dělám. A krom toho – za co by stál svět zbavený úplně všech rizik? = Tibet anektoval Üínu.

<

ManažeĜi evropských bank stávkovali kvĶli snížení bonusĶ.

Muck!

Jan Saudek bude fotit Carle Bruni sarkozy. Kim Ki Duk je synem Kim Üong-ila. Ani nového nçmeckého prezidenta si nikdo nepamatuje.

6

Věda ví

ČILI news

Podezřelí lékárníci

T

Léky zabíjejí Vědci zveřejnili znepokojivou statistiku, podle které většina lidí trpících smrtí užívala před úmrtím nějaké prášky. „Zkoumáme příčinnou souvislost,“ tvrdí předseda WHO dr. Who. „Náznaky jsou zřejmé. Rovněž se zdá, že jídlo způsobuje stárnutí. Lidé, kteří nejedí, prakticky nestárnou.“ Na stopu zkoumání léků jako příčiny smrti přivedly prestižní odborníky příbalové letáky léků. „Na řadě z nich je napsáno, že způsobují komplikace, či dokonce smrt. To je podezřelé,“ dodal dr. Who.

T

Vědci navrhli hypotézu Gaya, podle které je Země jeden velký, vzájemně propojený homosexuál.

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you