Page 49

Specialitou je choleděc, což je maso naložené v aspiku. Tedy pokud nejste na aspik, nic pro vás.

TIPY A TRIKY

Na Lenina

strašně studené. Asi nikde jsem nezažil odpornější zimu než tady. Vlhkých -25 ºC, kdy mráz zalézá do morku kostí, je fakt hnus. O to víc je fascinující, že i v tom mrazu místní pijí na ulici pivo jako limonádu. Vodku, to chápu, ale pivo? V Petrohradě jsem našel kamaráda, který mi město ukázal i zespoda a zatáhl mě do opravdu normálních hospod, kde se člověk cítí fajn a pozná spoustu lidí. Natolik, že už se tam vracím i soukromě. Nikdo mě nikdy do pití nenutil. V létě je tu zase horko a všichni „lijou“, zvlášť o víkendech, pěkně od rána. Vždycky mě zarazí, když v restauraci v 10 ráno vidím slušně vypadající dívku, jak vytahuje z kabelky placatku a žádá 300 gramů destilátu. ZA VODKOVOU RUSKOU DUŠÍ Jak Moskva, tak Petrohrad jsou ale zvláštní města. Výkladní skříně. Prostě to není typické Rusko. „Když chceš vidět opravdovou Rus, musíš jet do regionů,

>

ČiliChili | 03 | 2012 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Celá velikost Ruska v jedné lahvi 

Kde spát Moskva je pekelně drahá a Petrohrad o něco málo levnější. Běžně tu funguje koncept „bábušek“, které stojí před nádražími a pronajímají pokoje ve svých bytech. Neznalý turista by si ale měl radši připlatit. Počítejte s tím, že vysoký standard bude stát hodně peněz a nižší standard bude dost nízký. V menších městech je levněji, ale výběr hotelů není moc velký. Jak cestovat Nejlíp vlakem. Je to zážitek sám o sobě, dostanete se skoro všude, a ještě můžete udělat nákupy cestou. Letadlem je to samozřejmě rychlejší, ale vnitrostátní letenky jsou dost drahé a návaznost regionálních letů špatná. Co si dát Velkou roli hrají polívky, zvláště pak boršč a soljanka. Potom všechny možné formy grilovaného masa (šašliky) a ryba v nejrůznějších variacích. Kupodivu sušená ryba, i když nevypadá úplně lákavě, je docela chutný zákusek.

Co si přivézt Každý region má svoje typické výrobky. Obligátní beranice seženete skoro všude. Ale chcete-li být kreativní, vyrazte do nějakého bazaru. Budete se divit, co se všechno dá koupit. Válečné helmy s průstřely, Leninové a Stalinové všech velikostí a materiálů, čerti z uralské oceli nebo třeba vkusné pivní půllitry. Co nedělat Nikdy jsem žádný velký problém v Rusku neměl. Ale je fakt, že někteří lidé bývají alergičtí na fotoaparáty. Snad nějaký pozůstatek z minulosti. Naříkání nad rokem 1968 také moc nepomůže. Jinak je obecně dobré vyhýbat se jakémukoliv kontaktu s policií. To je základní pravidlo, které vám řekne každý Rus. Čím místní oslníte Konverzační znalost ruštiny je k nezaplacení. Pak nějaká ta znalost společné historie a trošku respektu k jejich kultuře a zemi. Hodně dají na slovanskou vzájemnost (i když mnoho Rusů má spíše blízko k Asii či Kavkazu, takže na to pozor).

49

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you