Page 32

Téma

BEZPEÿNOST JE NEBEZPEÿNÁ Překročit lajnu při honbě za bezpečím je snadné. Pak se z ochrany zčistajasna stane hrozba. Zpomalovače hoření Tyto organické látky se přidávají do plastů, textilu a jiných materiálů, u kterých mají zpomalovat hoření a bránit nás před požáry. Bohužel se přišlo na to, že se z nich během životnosti i recyklace uvolňují toxické látky. Správně by se takové recyklované plasty neměly dostat do kontaktu s potravinami. Nedávný test v MF Dnes ale odhalil bromové zpomalovače v polovině testovaných termohrnků, v krájítkách na jablka a vejce a v plastových naběračkách. Airbagy Do automobilů začaly být ve velkém instalovány na konci 80. let. O dvacet let později máme statistiky, které tvrdí, že airbagy za tu dobu zachránily jen v USA 3448 životů, ale 155 jich vzaly. Vzduchové polštáře jsou totiž modelovány pro průměrně vzrostlého řidiče s obličejem na předpažení od volantu, který má na sobě bezpečnostní pás. Pokud se v jejich blízkosti vyskytne hlavička dítěte či malého řidiče, mohou při vystřelení poškodit obličej nebo páteř.

32

Krytky zásuvek Jsou považovány za základ „babyproofingu“, tedy vytváření bezpečného prostředí pro děti v bytě. Pediatři ovšem varují, že laciné plastové modely se častým používáním vyviklávají, vypadávají ze zásuvek a děti je pak polykají a strkají si je do nosu. Nafukovadla Mají za úkol udržet hlavičku dítěte nad vodou. Dětské tělo má ale těžiště posunuté hodně nahoru, a pokud nedáváte pozor, může se capart v kruhu překlopit a zůstat v něm viset hlavou pod vodou. V USA tak ve vaně utone zhruba pět dětí do roka. Výstelky šprušlí v postýlce Zabraňují tomu, aby se hlavička dítěte otloukala o šprušle postýlky. Jakmile se ale dítě naučí otáčet na břicho, hrozí, že zůstane přitisknuté obličejem na polstrovanou látku a udusí se. Mezi roky 1985 a 2005 se v USA takto udusilo 27 dětí. Ani samotné šprušle nejsou bezpečné, hlavně pro děti do dvou let, které jimi prostrkávají hlavu.

Největší semafor na světě. Bezpečnost především.

Dopravní značky Dopravní značky nás mají chránit, vést a upozorňovat. Dopravní psychologové ale tvrdí, že když je jich moc, začnou řidiče naopak rozptylovat. V nizozemském Drachtenu se radní rozhodli značky vytahat ze země, zrušit i semafory a nechat šoféry, aby se řídili pravidlem pravé ruky. Kupodivu zjistili, že jim razantně poklesla nehodovost, a jejich příkladem se hodlají řídit další města v Nizozemsku a Německu.

Léky Příběhů, kdy medicína poznamenala pacienta, je bohužel spousta. Dokonce i tak banální zákrok jako odstranění vší může skončit tragédií. V 90. letech se na ně ordinovaly a prodávaly léky obsahující pesticid „lindane“. Časem se přišlo na to, že na dětský organismus působí stejně jako na ten hmyzí – otupuje centrální nervovou soustavu. Než ho zakázali, odnesla to spousta dětí navždy narušeným zdravím.

<

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.