Page 31

K

aždý nový typ auta na trhu má seznam bezpečnostních prvků dlouhý jako toaletní papír (ABS, ESP, ASR, BAS, TA, EBA, EBD, ACC, BLIS…). Běžný člověk se v nich už pomalu nevyzná. Dříve nadstandardní prvky se časem staly povinností ( jako třeba zmíněné ABS a od loňska i ESP) a dá se očekávat, že časem tomu bude tak i v případě dalších systémů. Zákazníci na pomocníky, kteří zajistí lepší ochranu posádky, slyší. Při nárazových testech se už mnohokrát prokázalo, že radarové tempomaty, systémy varující při svévolném vybočení z pruhu a další umí když ne odvrátit nebezpečí nehody, tak alespoň zmírnit následky. A pokročilé systémy, které za řidiče při nízkých rychlostech zastaví, třeba když popojíždíte v koloně, se pomalu dostávají z drahých a luxusních aut i do těch lidovějších. Tenhle systém můžete mít i v nejmenší škodovce. Na propagačních letácích to určitě vypadá zajímavě, je ovšem otázkou, jestli jsme už nepřekročili míru zdravého přístupu.

ten, který vás upozorňuje, jestli si udržujete bezpečnou vzdálenost. Všichni víme, že bychom měli mezi auty udržovat dvouvteřinovou mezeru. Když se ale pokusíte tak jet v centru Prahy, nacpe se vám tam pět taxíků a všichni ostatní vás vztekle vytroubí. Při každém předjetí na vás počítač zběsile pípá a často to doprovází rozsvícením různých varovných světel mezi budíky, takže to radši vypnete. Nebo i ESP neboli protiprokluz, ktery musí mít nové vozy standardně. Řada automobilek už se nezatěžuje ani tím, aby vám dali možnost ESP vypnout. Jenže kdokoli se kdy rozjížděl na sněhu s nevypínatelmým ESP, ví, jaké problémy to s sebou nese. Kola vám začnou bezmocně hrabat, a místo toho, aby se řidič citlivou prací s plynem rozjel, ESP mu rovnou omezí výkon.

ELEKTRONIKA NENÍ SPÁSA Díky bezpečnostním systémům si spousta lidí myslí, že za ně elektronika udělá všechno. Přestanou se spoléhat na sebe. Na dálnici zapnou tempomat a vyvalí se jak v obývákovém křesle. Neřeší ani dálková světla – senzory si je DRAHÁ SRANDA samy zapínají a vypínají. Senzor Bezpečnostní prvky s sebou přimonitorující mrtvý úhel bliká, když nášejí i problémy, o kterých už se se v něm objeví auto, radarový temLoutky na testování bezpečnosti v autech nemluví tak často jako o pozitivech. pomat sám brzdí a zase zrychluje, se narodily v Nizozemsku. První se jmenoZaprvé je to jejich samotný drahý volant nebo sedačka vibrují, kdyby vývoj, který se projeví na cenách náhodou vyjel z pruhu, autopilot vala Pinocchio, měla 15 kilo a představovozů, jejich komplikovanosti a vyšší sám zaparkuje do mezery. A kdyby vala dítě. Vyrobil ji v polovině šedesátých hmotnosti. Čím víc elektroniky se něco stalo, vystřelí celá plejáda let Holanďan Freek Bastiaanse. v autě máte, tím víc roste riziko, že airbagů. Jenže auto, které má se něco porouchá. Zjišťovali jste za sebou relativně menší nehodu, Rozhovor s Pinocchiem, první si například, kolik stojí taková výměna bi-xenoale vystřelilo šest airbagů, pojišťovna může dát dětskou figurínou na světě, nových světlometů? Nebo parkovacích senzorů, i na odpis, protože oprava a výměna celé přístronajdete na www.cilichili.cz které má v dnešní době už většina aut v základu? jové desky s airbagy je drahá. Fajn, určitě vám to ulehčí nervy při parkování Nepochybujeme o tom, že bezpečnostní prvky v centru, jenže stačí banální ťukanec v koloně, chrání naše životy a mnohokrát zajistily, že místo a jejich výměna kolikrát přijde na desetitisíce, vážných zranění došlo jen k lehkým. Ale neměli a třeba radarový tempomat stojí i sto tisíc. bychom zapomínat na to, že by častokrát nehodě a zraněním předcházelo to, kdybychom se spoléKDE JE SMYSL? hali víc sami na sebe, jezdili plynule a byli pozorDala by se také napadnout praktická využitelnost nější. Jenže to holt žádný senzor zatím neumí. některých systémů, které sice teoreticky vypadají smysluplně, ale na silnici prostě nefungují. Třeba

<

ČiliChili | 03 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

31

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.