Page 26

Téma

HRUŠKA ZABIJÁK Nejsme v tom první. V dějinách se lidi báli ledasčeho. A právem.

1 Zelenina je mor!

Za dob panování Kapetovců ve Francii či Tudorovců v Anglii lékaři aristokracii varovali před příliš horlivým mytím. Věřili, že otvírá v těle póry, kterými se do něj dostávají choroby. Díky této teorii se britská královna Alžběta myla jen jednou týdně, její nástupce Jakub I. si pro jistotu myl jen prsty u rukou a francouzského krále Ludvíka VIII. poprvé vykoupali až v sedmi letech.

Za nebezpečné se nepovažovalo (a nepovažuje) jenom jídlo. Za otrávenou byla (a je) prohlašována i potrava duševní. Nemusí jít ani o kontroverzní knihy jako Satanská bible nebo Harry Potter. Za nebezpečné a škodlivé byly považovány takové klasiky, jako jsou Odysseus, Hrozny hněvu, Canterburské povídky a dodnes mají problémy Dobrodružství Huckleberryho Finna (ačkoliv o této knize prohlásil Hemingway, že z ní vychází veškerá moderní americká próza). Poslední týden v září se dokonce slaví mezinárodní týden zakázaných knih.

3

I další novosvětský plod – brambora – byl považován za smrtelně jedovatý. Braniborský král Bedřich II. musel své sedláky do jejich pěstování nutit násilím, a stejně si o něm všichni mysleli, že má v plánu své poddané otrávit. Branibory ( jak se jim začalo říkat) byly omilostněny až během hladomoru v letech 1770–1771, kdy se kromě nich nic jiného neurodilo a jen v Čechách zemřelo hladem na 180 000 lidí. Byly to právě brambory, které v těch těžkých dobách zachránily život mnoha lidem, navíc v porovnání s chlebem upečeným ze slámy a stromové kůry i dost dobře chutnaly.

2

26

Za import z Ameriky se dá považovat i žvýkačka, která se běžně zakazovala kvůli tomu, že způsobuje nadměrnou tvorbu slin. A nedejbože, že byste ji omylem spolkli. Buď by vám zalepila střeva, anebo by vám osm let ležela v organismu.

4

5

Za jedovaté se považovaly taky čerstvé hrušky. Jíst se směly jen převařené, které prý naopak měly léčivé účinky na sražení teploty. Jablka na tom byla lépe, u těch se považovala za jedovatá pouze semínka (později se věřilo, že ze spolknutých semínek vyroste v žaludku strom).

Ve starém Řecku nepili kravské mléko, protože ho považovali za nezdravé. Nejedli ani máslo, namísto něho používali olivový olej. A sladili zásadně medem.

6

Na zaručené recepty, kdy se smí a nesmí pít, si možná leckdo pamatuje i dnes. Nesmělo se pít před jídlem (protože se tím uzavíraly póry v žaludku), při jídle (tekutiny ředí trávicí šťávy a jídlo se dobře nestráví), při horku (hrozí zápal plic) ani v zimě (studené nápoje způsobí nachlazení).

7

V časech koloniální slávy britského impéria se do Evropy dostávaly různé divné rostliny a živočichové, které jsme pro jistotu šmahem považovali za jedovaté. Třeba rajčata se pěstovala výhradně pro dekorativní účely a věřilo se, že jejich požití okamžitě změní krev v kyselinu.

8

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you