Page 24

Téma

BEZPEÿNÉ, ÚPLNĖ PITOMÉ DĖTI

Batolata do 3 let způsobují hluk. Použijte špunty do špuntů.

Zatímco my dříve narození jsme procházeli drsnou školou života plnou natlučených kolen a zadřených třísek, dnešní děti vyrůstají obklopeny dezinfikovanou bublinou bezpečnostních fíglů. Je to pro ně dobré?

V

ezměte si takovou banalitu, jako je nafukovací balonek. Věděli jste, že by s ním děti do tří let vůbec neměly být v jedné domácnosti? Tato zdánlivě nevinná hračka představuje podle výrobců ohrožení na životě pro děti až do osmi let věku. Konkrétně jde o nebezpečí uškrcení nebo udušení. Výrobce důrazně naléhá, že dítě a balonek mohou být spolu pouze pod dohledem dospělého, jehož povinností je balonek nafouknout a přesvědčit se, že jej děti používají správně. Dále však nabádá, abyste v žádném případě nepřibližovali balonek k očím a obličeji (!) a nenafukovali jej ústy, protože byste se mohli zranit i vy. Takže opatrně.

24

Hurá do světa, pacholátka! NA HŘIŠTĚ S METREM Největší proměnu, která upoutala i pozornost vědců, prodělala za posledních deset let dětská hřiště. Podle norem byste měli volit pouze taková, jejichž povrch je „prostý jakýchkoliv částí s ostrými hranami nebo jakýchkoliv výstupků a tvoří ho písek o zrnitosti 0,02 až 2 mm bez prachových nebo jílových částic“. Za bezpečný se považuje také štěrkový (!) povrch, ale pouze v případě jeho „zrnitosti 2 až 8 mm, rovněž bez prachových nebo jílových částic“. Takže až půjdete na hřiště, které není opatřeno umělým měkkým povrchem, vezměte si vzorek domů, udělejte si chemický rozbor a přeměřte velikost zrn. Norem pro atrakce a vybavení dětských hřišť je tolik, že by to zabralo několik časopisů. Jen pro ilustraci: vyvarujte se kolotočů, kolem kterých nejsou alespoň dva metry volného místa. Správný bezpečný kolotoč by neměl být schopen dosáhnout vyšší rychlosti než 5 m/s a povrch kolem něj musí tlumit náraz při pádu. Měnící se podobou hřišt se zabývá profesorka Anita Bundyová z univerzity v Sydney. Ta napsala:. „Může se to zdát divné, ale existuje taková věc, jako je příliš bezpečné dětské hřiště.“ Pokud ze hry

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.

2012 | 03 | Čilichili: Posedlí bezpečností  

Na opatrnosti není nic špatného. Špatné je, když se bezpečnost stane posedlostí.