Page 62

Fenomén

Běžná TV  4:3

Širokoúhlá TV 

Plátno v kině 

16:9

začalo experimentovat už ve 30. letech, ale kromě disneyovky o Sněhurce a trpaslících šlo o sporadické a nepovedené pokusy. Stálé dabingové studio vzniklo až po nástupu komunismu a počínaje rokem 1950 se už dabovalo hlava nehlava. Nechme stranou fakt, že hlasový projev herce tvoří obrovskou část jeho výrazových prostředků a často je například jeho přízvuk podstatnou částí samotného děje. S dabingem ale nepřicházíme „jenom“ o hercův hlas. Filmy televizím dodávají distributoři v digitálním formátu s několika zvukovými stopami, z nichž jedna obsahuje separátně nahrané dialogy. Při dabování filmu by se teoreticky měla vyměnit jen tato stopa a všechny ostatní zvuky, jako jsou ruchy a hudba, by se měly ponechat tak, jak je nahrál a smíchal původní zvukař. S výjimkou případů, kde si výsledek hlídá samo studio (dělá to běžně Disney, u některých filmů Warner Brothers), ale probíhá běžná dabingová produkce dost sekernicky. Největší zvěrstva se páchají na prostorovém rozmístění – zvukaři kašlou na to, jestli jde hlas zleva nebo zprava, a prostě ho plácnou doprostřed. Míchat nadabované dialogy do ruchů a hudby dá taky moc práce, takže je běžnou praxí všechno ztlumit a ve filmu nechat jenom odfláknutý přednes příslušníka „zlaté české dabingové školy“, který se ještě nestačil vzpamatovat ze čtyř dílů venezuelské telenovely, jež daboval dopoledne. Nejhůře z toho vycházejí akční filmy. Během dialogů neslyšíte nic jiného než agenta 007 s hlasem majora Zemana, a jakmile se přestane mluvit a začne se střílet, urve vám náhle vytažená ruchová stopa uši.

2,35:1

zvuk, titulky nebo dabing podle vlastního gusta. V praxi ale tuhle možnost poskytuje jen několik prémiových kanálů a ani u těch si nemůžete být jisti, že se pod volbou „původní znění“ nedočkáte v lepším případě českého, v tom horším třeba maďarského dabingu. A co se týče formátování obrazu – tam bývá zádrhel většinou na naší straně obrazovky, protože mačkat nějaká tlačítka a hledat formátová nastavení je neskonale složitější než zkousnout kovbojku bez kovbojů nebo krále komiků s širokoúhlým obličejem. Když už ale nechodíme do kina, mohli bychom si aspoň doma pouštět filmy tak, aby stály za to.

<

Ufiknutá Lara Croft

LENOST Chtělo by se říct, že dnešní technologie podobné problémy rychle odstraní. V éře digitálního vysílání by teoreticky neměl být problém pouštět do éteru signál, z něhož bychom si mohli vybrat původní

62

ČiliChili | 02 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2012 | 02 | Čilichili: Polskočesko  

Jsme sousedé, ale moc toho o sobě nevíme.

2012 | 02 | Čilichili: Polskočesko  

Jsme sousedé, ale moc toho o sobě nevíme.