Page 46

Rozhovor

V drinku nefunguje. Ještě od nikoho jsem neslyšel větu: „V koktejlu je slivovice lepší, než kdybych ji pil čistou...“ Jiná věc by byla, kdybychom ji použili jako modifikátor, kdybychom díky pár kapkám slivovice provoněli dejme tomu vodkový drink švestkou. V takovém případě by použitelná byla, ale jako základ určitě ne. Co si vlastně myslíte o chuti slivovice? Je geniální – jenomže pokud nemáte kamaráda s palírnou, tak si ji skoro nemáte kde koupit. Když půjdete do obchodu, tak v něm dostanete slivovici, která je řezaná, což je velká škoda, kvalita jde do kopru. Což by mohl zákazník poznat už podle velmi příznivých cen. Nikdo si nemůže myslet, že dostane za tři sta korun stoprocentní destilát ze slívy, protože náklady jsou mnohem vyšší. Přiznáte mi, kde a čím jste se naposledy opil? Začátkem listopadu. Nepálským rumem, který se jmenuje Khukri. Copak v Nepálu mají třtinu? Ano, na hranici s Indií je úrodná nížina. Po jednom treku jsme přišli na místo, kde byly tři stupně Celsia, neměli jsme se kde ohřát ani usušit, a tak jsme se prohřívali tak dlouho zevnitř, až jsme se tím rumem sundali. A není to špatné pití, kupodivu. Na místě je neuvěřitelně levný, ale patří k těm nejlepším rumům, jaké jsem pil.

<

46

Poprosili jsme Václava Vojíře o dva tipy na koktejly, které by měl v barech každý ochutnat. Jsou to drinky, které by měly být dostupné v mnoha barech a zároveň jsou natolik jednoduché a z dostupných surovin, že si je můžete klidně připravit doma. NEGRONI Drink pocházející z italské Florencie se jmenuje údajně po hraběti, který chodíval na své oblíbené Americano (červený sladký vermut a Campari 1:1 do longové sklenice zalité do plna sodou) a nechal si do něj přidat pořádný šplouch ginu. Rovným dílem smíchaný gin, Campari a červený (sladký) vermut do sklenky s ledem je klasickým, poměrně silným drinkem, který teprve čeká na své znovuobjevení.

*

Nad hladinou nápoje zlomte řez pomerančové kůry a vložte jej do nápoje.

*

Pro naředění koncentrace alkoholu či pro osvěžení bublinkami lze tento nápoj lehce zastříknout sodovkou.

GIMLET Jeden z nejjednodušších a přitom tolik žádaný drink je Gimlet, který nejvíce proslavil Terry Lennox v Chandlerově románu Dlouhé loučení. Tam se uvádí, že Gimlet je stejným dílem gin a Roseova limetová šťáva, nic víc! Vy si jej nejlépe připravíte tak, že do sklenky dáte led, na něj přidáte váš oblíbený gin a stejným dílem přidáte Rose’s lime juice. Pozor, nezaměňovat s čerstvou limetovou šťávou či s limetovým sirupem!

*

Zastříkněte nápoj 1/6 limetky a vložte ji do nápoje. Získáte tím čerstvou svěžest, která nápoj rozzáří.

*

Zkoušejte různé druhy ginů. Zvláště oblíbený je pak v poslední době v barech Saffron gin (šafránový), který dá navíc nápoji neopakovatelnou barvu.

ČiliChili | 02 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2012 | 02 | Čilichili: Polskočesko  

Jsme sousedé, ale moc toho o sobě nevíme.

2012 | 02 | Čilichili: Polskočesko  

Jsme sousedé, ale moc toho o sobě nevíme.