Page 57

Jim Jarmusch – Hranice ovládání

Lístky dneska stojí majlant a člověk není milionář, takže si pečlivě vybírá, za co prachy vysolí. Kouká tedy na výsledky mezinárodních festivalů a snaží se chodit akorát na „zásadní“, „diskutované“ nebo „cenami ověnčené“ výtvory. Jenže se pak zoufale snaží neupadnout do kómatu a se skřípějícími zuby obyčejně nejmíň dvě hodiny trpí u rádobyfilozofické slátaniny.

vrhne osud do cesty afrického mladíka na útěku. Chrabrý Marcel se jej pokusí zachránit před policií a deportací. Ještě jsme to teda neviděli, ale panuje jistá obava, že ani neuvidíme. Nebylo už té čestnosti ve světlech za soumraku, těch mužů bez minulosti a děvčátek ze sirkáren dost?

JIM JARMUSCH – HRANICE TRPĚLIVOSTI To, co odborná kritika popisuje jako budování AKI KAURISMÄKI – UTEČENEC atmosféry, je obyčejně hlavně bohapustá nuda. A ZLÝ SVĚT Jarmusch natočil několik skvělých filmů, ale dokáže Kaurismäkiho sociálně kritické být velkolepý i v bezduchém uměleckém sebeupohádky jsou už léta povinné pro kájení. Jestli jste dokázali bdít u jeho posledního všechny milovníky Finska a těžkých filmu Hranice ovládání, nejspíš jste si do kina museli depresí. Jestli máte alergii na slupřinést žehlení, protože vsedě to nejde přežít… neční světlo, byla to vždycky sázka Osamělý muž, samozřejmě beze jména, putuje na jistotu. Tma, déšť, šeď a chlast, španělskou krajinou, pije kávu s tajemnými nějaká ta lidmi a sbírá jakési indicie. Bonus: záhadné sebevražda – to vzkazy na krabičkách sirek. Člověk se ptá, Napětí je tam je režisérův to tak jenom vypadá, nebo to jsou letitý recept. asi jako v gumě jestli vážně záběry z Jarmuschovy evropské A vždycky to dovolené s kámoši. Návštěvníci Letní filmové od vyvařených plus mínus školy v Uherském Hradišti prý filmy tohohle fungovalo. spoďárů typu nazývají melancholickým, meditativním, Postavy jsou  případně lyrickým vyprávěním. My bychom chudáci, všecko poslali Jarmusche do důchodu. se jim hroutí Aki Kaurismäki – Le Havre pod rukama, dneska je špatně a zítra POLANSKI BEZ TAJEMSTVÍ bude ještě hůř… Jenže když takových Mysteriózní thriller Muž ve stínu (klasicky zavádějící filmů uděláte hromadu, už by to chtělo kapku připřeklad dvojznačného názvu Ghost Writer) má hnojit nějakým dalším nápadem. To se ale bohužel zásadní problém: není mysteriózní a už vůbec to nedaří. Synopse nového filmu Le Havre (samonení thriller. Je to nuda, která se snaží blbě vytěžit zřejmě dostal letos v Cannes cenu kritiků FIPRESCI) něco z poetiky Polanského prvních filmů. Napětí je nepotřebuje komentář: Neúspěšnému literátovi, tam asi jako v gumě od vyvařených spoďárů. Jenže nyní čističi bot Marcelu Marxovi z přístavní čtvrti, Polanski má jméno, je to kontroverzní osobnost a díky Pianistovi (2002) se deset let po Hořkém měsíci zase vrátil do kurzu, takže se mu po Evropě ceny opět jenom hrnou. Děj? No, nechceme to prozrazovat, ale kde nic není, tam ani smrt nebere. Bývalý britský premiér si zkrátka najme pisálka (v téhle roli bohužel nesnesitelně nejapný Ewan McGregor), aby mu sesmolil paměti. No a co se nestane, pisálkova Roman Polanski – Muž ve stínu

ČiliChili | 01 | 2012 facebook.com/cilic cilichili.cz | facebook.com/cilichili

> 57

2012 | 01 | Čilichili: Musíme tam všichni  

Strávíme tam přibližně tři roky života. Řeč je o toaletách.

2012 | 01 | Čilichili: Musíme tam všichni  

Strávíme tam přibližně tři roky života. Řeč je o toaletách.