Page 51

Žacléř

Rýchorská bouda Jauíííí

Horní Maršov

Krausovy boudy

Bum

Pražská bouda

Trálalala

Klínovka

Pfffffffffff

U Krásné Pláně

20 km

30 km

V Obřím dole zůstal kámen na kameni

Na hranici je hraniční kámen

Tohle jsou Mužské kameny

PRO RODINU Je asi jasné, že přechod hřebene Krkonoš s dětmi za (byť i prodloužený) víkend nedáte. Teď v zimě to je složité i pro trénovaného člověka. To ale neznamená, že jste úplně bez možností. Ubytujete-li se na zmíněné Rýchorské boudě, krom zimních radovánek můžete zažít i nejrůznější eko naučné programy a semináře a večer kurzy na téma starých lidových řemesel i moderních výtvarných technik. Nesmíte minout Rýchorský prales – tedy správně Dvorský les. Je zde i v zimě schůdná naučná stezka, kde se dozvíte, že prales kolem není vlastně ani prales. A taky potkáte starý vojenský bunkr. Jestli vaše ratolesti pevnůstka zaujme, okamžitě jeďte omrknout nedalekou dělostřeleckou pevnost Stachelberg, největší svého druhu u nás. I tam je pěkná naučná stezka, věnovaná složitému historickému období našich zemí před druhou světovou válkou. Ale pozor! Prohlídku teď v lednu je nutné předem dohodnout telefonicky. ČiliChili | 01 | 2012 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

KDE TO JE?

A Trautenberk tu chce být pánem

PRO MILENCE I vám doporučujeme ubytování v Rýchorské boudě. Kromě už zmíněných rukodělných aktivit odtud můžete podnikat zajímavé výlety po okolí – od náročných běžeckých tůr po hřebeni po třeba výlet na Sněžku – autem nebo busem z Maršova do Malé Úpy a pak lyžmo. Budete-li mít přírody dost, navštivte Městské muzeum Žacléř. Po válce zaniklé a v roce 1999 znovu vzkříšené pěkné regionální muzeum stojí za zhlédnutí – zjistíte tam třeba, že slavné osobnosti tohoto kraje měly česko-německá jména: Hans Havliček, Josef Jarosh, Emil Schwantner.

PRO PARTU Tahle víkendovka je věnována hlavně vám. Teda – nejste-li úplné padavky. Jestli se tedy pokusíte o zimní přechod celého hřebene Krkonoš, tak to zkuste na turistických lyžích. Ti z vás, kteří si chtějí užít opravdový boj o přežití a hodlají přespat venku, klidně mohou táhnout saně s vybavením – jistě vzbudíte pozornost okolních běžkařů a běžkařek. Poučte se ale z osudu Hanče a Vrbaty a zbytečně neriskujte. Po celé trase najdete řadu možností, jak přespat v teple pod střechou a příjemně se občerstvit – třeba místním pivem Krakonoš. A dobrá rada na závěr: začněte v Harrachově, ať máte hned první den to nejtěžší za sebou!

51

2012 | 01 | Čilichili: Musíme tam všichni  

Strávíme tam přibližně tři roky života. Řeč je o toaletách.

2012 | 01 | Čilichili: Musíme tam všichni  

Strávíme tam přibližně tři roky života. Řeč je o toaletách.