Page 51

Sporák

Jablko v županu „Jablka. To znám, jablka. Ale, jak jíte ten župan?“ Felix Holzmann s touhle větou slavil u našich maminek a tatíků úspěch Velikonoce co Velikonoce. Vy si ale udělejte jablko v županu, jaké jste ještě dost možná nejedli. Je to dezert de lux. Text: Martin Groman Foto: Michael Kratochvíl

1

Pro ČILICHILI vaří máma Iva z Penzionu v polích www.penzionvpolich.cz

Na porci potřebujete: - jablko - jahodovou marmeládu - lžíci brusinek - 2–3 vlašské ořechy - listové těsto - žloutek

LOUPEJTE Jablko oloupejte a udělejte v jeho středu tunýlek, tím, že mu vykrojíte stopku, jádřinec i toho bubáka dole. Do jahodové marmelády přidejte brusinky a jen tak v ruce rozdrcená jádra ořechů. Vzniklou směs naládujte dovnitř jablka. Takže pamatujte, že díru v jablku potřebujete udělat celkem solidní, aby se vám tam vešlo dost nádivky. Ale zase bacha, aby vám ovoce při dlabání neruplo.

3

2

BALTE Rozválejte těsto a udělejte si z něj čtverečky odpovídající velikosti, abyste do nich zabalili nadívané jablko. Většinou z balíčku těsta vyjdou tak čtyři kousky. A ideální je listkové těsto už vyválené. Těsto okrojte na čtverec a doprostřed položte jablko s náplní. Všechno to zaviňte do těsta, měla by vám vzniknout pěkná mošnička.

PEČTE Do malého rendlíku, který může celý do trouby, vložte pečící papír, na něj položte jablko v županu a potřete ho rozšlehaným žloutkem. Pečte 20 minut v troubě rozehřáté na 180 stupňů. Podávejte posypané moučkovým cukrem a třeba s trochou tekuté čokolády nebo se zmrzlinou. Ideálně vanilkovou.

51

2011 | 12 | Čilichili: Rituály  

Neumíme se pořádně ženit ani loučit s mrtvými. Jsme rituální invalidi.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you