Page 48

Fungl nové středověké město ,,Po válce to tu bylo všechno v troskách. A my jsme si řekli, že tohle je paradoxně naše naděje. Dát to zase dohromady, začít znovu a jinak.“ Tuhle větu v mnoha obměnách slyšel můj kamarád historik, když se pracovně na čas usadil v Norimberku. Text: Petr Šimáček Foto: Profimedia

Starý Frank, u kterého bydlel v podnájmu, ho ochotně brával na procházky po městě, které bývalo jedním ze dvou nevýznamnějších sídel středověké svaté říše římské – vedle Prahy. ,,Náš císař Karel IV. tady často pobýval a o město se velmi zasloužil,“ říkával Frank. Prý se divil, že si my Češi tak vehementně jejich Karla přivlastňujeme. Každopádně několik měsíců spojeneckých náletů na konci války udělalo z perly středověké architektury hromadu sutin. Obyvatelé města splnili poválečné předsevzetí a Norimberk opět stojí v celé kráse. A tak může návštěvník zase obdivovat městské opevnění se šedesáti věžemi, středověké hrázděné domy, impozantní hrad, katův most, Dürerův dům. Všechny ty domy kostely i náměstí se stavěly znovu v průběhu posledních šedesáti let. A na jaře jsou tu navíc velikonoční trhy.

48

Odsud vyhlásil Hitler norimberské rasové zákony

Norimberské velikonoční trhy mají staletou tradici – stejně jako v mnoha jiných německých městech. Häferlesmarkt na hlavním náměstí Hauptmarkt je ale jeden z nejstarších, a i když není tak slavný jako trhy vánoční, určitě stojí za návštěvu. Chlubí se tu spoustou specialit. Například klobásky nebo originální perníčky, jejichž výrobě se sem kdysi jezdili učit i čeští perníkáři. A celé město je ozdobeno velikonočními zajíci. Ostatně zajíce tu mají jednoho zvláštního. Od Dürera. S tím zajícem to bylo vlastně tak: Dürer ho namaloval, podle obrazu vznikla bajka o králíkovi, který se tak přejedl, až zahynul v troskách králikárny, a pak nebohé zvíře vymodeloval moderní výtvarník a umístil ho před Dürerův dům. Mrkněte kreatuře pod přední packu. Ohlodané údy jeho páníčka dokazují, že ne každý heboučký mazlíček musí být vegetarián. Počítejte, že Norimberku se za jeden víkend pouze dotknete. Jen ho ochutnáte – ani týden by nestačil na to ho poznat. Už dopředu počítejte, že se budete muset ještě vrátit. Tak veselé Velikonoce!

2011 | 12 | Čilichili: Rituály  

Neumíme se pořádně ženit ani loučit s mrtvými. Jsme rituální invalidi.

2011 | 12 | Čilichili: Rituály  

Neumíme se pořádně ženit ani loučit s mrtvými. Jsme rituální invalidi.