Page 46

Letem světem

Taneční siesta

Chrám pro 205 000 lidí

TIPY & TRIKY OLYMP FOTBALOVÉHO PÁNABOHA Podél neuvěřitelně, snad pět kilometrů dlouhé lidské fronty, se konečně na druhý den dostanu k asi nejuctívanějšímu místnímu chrámu. Čekající lidé vůbec nejeví známky naštvanosti. Odevzdaně stojí, občas pokecají se sousedem, občas zařvou jednoduché heslo. Stadión Maracaná pojme 205 000 diváků a vypadá vskutku majestátně. Večer si to tu rozdají dva největší fotbaloví rivalové v brazilské lize a navíc nejstarší kluby tady, Botafogo s Flamengem. Přijdu k centrálnímu vchodu do stadionu a pozoruju přípravu pořádkové policie. Strážníci udržují odstupy na délku paže a nudí se. Z letargie je občas vzbudí velitelka, obtloustlá žena s hlasem Luciana Pavarottiho. U tohohle vchodu se nachází muzeum fotbalové historie a plácek slávy. Do betonu tady otiskli své šlápoty nejslavnější brazilští fotbalisté od Pelého po Ronalda. Jelikož i vstupenky k stání jsou drahé až hrůza, zasednu do oblíbeného baru a utkání sleduju na monitoru. Všichni ti rychlonožkové, co se míhají v přímém přenosu, jsou talentové z místních pláží anebo chudinských čtvrtí. Skončí to 2:0 pro Botafogo. „To mohlo dát Flamengo do brány rovnou rozpaženého Ježíše. Vyšlo by to na stejno,“ rozčílím se jako pravý český štamgast a do záře zapadajícího slunce vyhlédnu na horu Corcovado. Stojí tam pořád. A pořád netleská!

46

Co si z Ria přivézt Závisí na naturelu a peněžence. Pro méně materiálně založené jedince lze doporučit ručně vyrobené houpací sítě, fotbalová trička se jmény černých virtuosů, pestrobarevné naivní obrazy pouličních malířů anebo nahrávky samby, bossa novy či brazilské tvrdé muziky, která fakt stojí za to. K mání jsou pestrobarevní létající draci ve tvaru ptáků, usušené zubaté piraňi – u jejich nákupu pozor, protože se tak slangově říká i černým prostitutkám – anebo plavky tak odvážných střihů, že vás v Evropě budou považovat za nudisty. Pro mohovitější je třeba zdůraznit, že Brazílie je předním světovým producentem drahých kamenů. Nejpopulárnější jsou ametysty, opály, topasy, turmalíny, ale i diamanty, smaragdy, rubíny a safíry. Někde se prodávají až o čtvrtinu levněji než na Západě. Nakonec určitě i dobrodružné vzpomínky, takže až s přáteli uvidíte Muže z Ria s Jeanem Paulem Belmondem, budete se moci v každé minutě vytahovat oním obligátním světáckým: „Tam jsem byl, tam taky a tam jsem popíjel s jednou čokoládovou kráskou.“

Co nedělat Pro Rio platí snad všechny bezpečnostní rady, které jste kdy slyšeli. Necestujte a nechoďte městem po půlnoci a stále švidrejte jedním okem po okolí. Na pláž nenoste nic cenného. Oblíbeným trikem místních zlodějíčků je, že k vám přistoupí dítě a ptá se na čas, přičemž nerozumí, a za zády vám jeho komplic probere kapsy. Pří povyražení s místní kráskou nebo krasavcem je třeba mít na mysli, že AIDS je zde skoro tak rozšířený jako v Africe. I malé množství jakékoliv drogy může člověka dostat až na dva roky do vězení. A místní žaláře jsou opravdu divoké. Nevyplatí se ani chodit do útrob slumů. Operují tam gangy, které si servítky neberou. A uvědomte si, že peníze znovu zase nějak vyděláte, ale mrtvá a živá voda neexistuje, tak není třeba se pouštět do ukázek chlapácké odvahy. Čím místní oslníte Přátelskostí a nenuceností. Když umíte pár fotbalových parádiček, sklidíte na některé z pláží zaručený úspěch. Pak si s místními čutálisty můžete pokecat o Pelém, Ronaldovi, Ronaldinhovi nebo o tom, co určitě kaká, a navíc se tak jmenuje. Na škodu není orientace v křesťanské věrouce, protože ač se to nezdá, jste na území hluboce věřících katolíků. Alespoň minimální znalost portugalštiny je vítána. Ve vzdělanějších kruzích není na škodu zmínit, že milovaný brazilský prezident a zakladatel hlavního města Brasília Juscelino Kubitschek de Oliveira byl vnuk českých imigrantů. Navíc v Brazílii je i dost českých krajanů, třeba potomci Tomáše Bati. V ekologicky smýšlející společnosti se zase blýsknete tím, že prales kolem Amazonky je plícemi světa a je třeba ho chránit.

ČiliChili | 12 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 12 | Čilichili: Rituály  

Neumíme se pořádně ženit ani loučit s mrtvými. Jsme rituální invalidi.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you