Page 29

Jaké podivné rituály máte? a když už se začne na chodníku poohlížet po kočárcích, tak si to dítě prostě nějak pořídí, svatbu k tomu nepotřebuje. S pohřby je to podobné, i když tam to zatím nedošlo tak daleko. Proč lidé pořád tak nadšeně slaví Vánoce, když se jejich původní význam vytrácí? Protože je to dlouhá staletí zakořeněný svátek, nesrovnatelně důležitější než nějaké založení republiky. Vánoce jsou rodinné, je to delší období, děti nechodí do školy, nikdo vás do ničeho nenutí, jsou slavnostní, povznášející a uvolňující. Všechny tyhle rituály vycházejí z daného, neměnného rytmu života. Máme tady jasně danou periodicitu, naše tělo a psychika je uvyklá na střídání dne a noci, ročních období. Vánoce jsou pro lidi rituálem – jistotou, stejně jako třeba Silvestr, kdy se společně rituálně opijeme. Tohle nemůžeme ovlivnit, jsme závislí na biologických rytmech. A v téhle dané periodičnosti se ukotvujeme rituály. Jaké společné rituály můžou do budoucna nahradit ty vyprázdněné? Budou to různé veselice, tanečky, různé fetovací a alkoholové zábavy. Někdo si najde sportovní rituály. Zdravých rituálů není nikdy dost – většinou je to tak, že mladí se baví a staří jsou unavení. Výhodu v životě mají lidé, kteří zůstanou u zdravých rituálů z mládí i ve stáří. Co se náboženských rituálů týká, jsem bohužel ateista, takže nevím, kolik lidí chodí do kostela. Řekl bych, že jsou čím dál prázdnější. Lidé si ale najdou rituály nové. To je jisté.

<

ČiliChili | 12 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

Včas si sednout na zadek Bohouš, fanda Když hraje Sparta, vždycky musím sedět u televize alespoň deset minut před začátkem. Když už hráči nastupujou na hřiště, vím, že je to v tahu. No a když hraje Česká republika, všichni si doma ještě namalujeme na obličeje státní vlajku. Plivání na mrtvolky Jitka, editorka Když na silnici vidím přejeté zvířátko, třikrát plivnu ( jenom jako, v duchu – tfuj, tfuj, tfuj – abych si nepoprskala volant). Pak mám jistotu, že šťastně dojedu do cíle.

Kalhotky pro štěstí Máša, studentka Mám zkouškové kalhotky, bez kterých bych do školy ve zkouškovém nešla. Fungujou. Maturitu mám, bakalářku taky… Fusekle Jakub, hudebník Aby dopadl koncert dobře, nasadím si před ním vždycky ponožky na uši.

Plyšáci pro štěstí Lenka, traffic managerka Každý večer, když jdu spát, pohladím všechny svoje plyšáky (sloníka, medvídka Mášu, medvídka Žofinku, levandulového Kočičáka, opičku Léňu, malého medvídka a kolčavu Emilku). Vždycky si u toho říkám, nebo vlastně si přeju, aby tuhle noc se všem spalo hezky, hlavně všem dětem na světě. Aby je nikdo a nic nebudilo, aby nemusely brečet a tak. Triko s charakterem Michal, hokejista Když vyhrajeme, triko od dresu se nepere. Je pravda, že když pak těch zápasů vyhrajeme víc za sebou, dost smrdíme. Ale to nikdo neřeší, hlavně když se vyhraje.

<

29

2011 | 12 | Čilichili: Rituály  

Neumíme se pořádně ženit ani loučit s mrtvými. Jsme rituální invalidi.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you