Page 25

SVATBA Maroko Nevěsty před svatbou absolvují očistnou koupel v mléce. Skotsko Skotská tradice „očerňování nevěsty“ spočívá v tom, že před svatbou samotnou překvapí nevěstu partička kámošek a od hlavy až k patě jí umažou nejrůznějšími hnusy. Čímkoliv je napadne, od zkyslého mléka až po dehet a peří. Takto upravenou dívku pak vodí a ukazují po vesnici, popř. jí přivážou ke stromu a smějí se ji. Smysl této smradlavé a ulepené tradice není přesně znám nikomu, nejpravděpodobnější se zdá být vysvětlení, že nic z toho, co pak v manželství žena zažije, už nebude tak zlé. Borneo Pro novomanžele z kmene Tidongů je svatba především čas, kdy budou muset oba na 72 hodin přestat vyměšovat. Poté, co mladý pár oficiálně vstoupí do manželství, se zavře ve svém domě a neopustí jej po tři dny a tři noci. Močit ani vyprazdňovat střeva taky nesmí. Čína – Sečuán: Nevěsty procházejí měsíc před svatbou rituálem zuotang, který spočívá v tom, že každý den hodinu pláčou. Po deseti dnech se k nim připojuje matka, po dalších deseti dnech babička a nakonec společně hodinu denně vzlyká celé ženské příbuzenstvo.

dnech byla kobka otevřena, a pokud se mnichovi podařilo před smrtí se přirozeně mumifikovat, byl prohlášen za Buddhu. Tibet Mrtví jsou nejdříve ponecháni několik dní ve svém obydlí. Pak je mniši odnesou do hor, rozsekají na kusy a nechají sežrat supy. Kosti pak roztlučou na prášek, smíchají s moukou a nakrmí jimi menší ptáky.

U nás Snoubenci si poslechnou řeč o tom, že se vzájemně informovali o svém zdravotním stavu, pak si (občas v jiném stavu) vymění první polibek a jdou zametat střepy, vzájemně se krmit děravou lžičkou, případně nasazovat chomout, přivazovat kouli a střídat hospody při únosu nevěsty.

ČiliChili | 12 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

SMRT A POHŘEB Japonsko Nejváženější mniši se na smrt připravovali 2000 dní. Prvních 1000 dní jedli jen oříšky a semínka, aby se zbavili tělesného tuku. Dalších 1000 dní pili jen speciální čaj z pryskyřice stromu urushi, který má silně dávivé a projímací účinky. Tím se zbavili i většiny vody v těle. Pak se nechali zaživa zazdít do podzemní kobky, kde v lotosové pozici čekali na smrt. Po dalších 1000

Stará Skandinávie Když zemřel vikingský bojovník, byl standardně pohřben i se svou zbrojí a koněm pro případ, že by se na druhé straně připletl do bitvy. Británie V Anglii, Skotsku a Walesu existoval rituál, kdy najatý žebrák nebo jiný chudák za úplatu rituálně sní chleba se solí, který reprezentuje nebožtíkovy hříchy. U nás Nejdřív najatý řečník přečte životní data zemřelého hlasem jako automat, a pak si řekneme „Upřímnou soustrast“. 

<

25

2011 | 12 | Čilichili: Rituály  

Neumíme se pořádně ženit ani loučit s mrtvými. Jsme rituální invalidi.

2011 | 12 | Čilichili: Rituály  

Neumíme se pořádně ženit ani loučit s mrtvými. Jsme rituální invalidi.