Page 62

V påedchozí kapitole: Komunisté popravují slavného vojáka a diplomata Heliodora Píku. Všechno to z okna váznice sledují politiÝtí vázni: Broj, Bryks, Üerný a Otecko a na dvoåe nastoupení dozorci. Strážný Üenák Petelík nenápadná zvedá nedopalek cigarety, kterou odsouzenec vykouåil tásná påed smrtí. Kdo si toho nevšiml?! Bachaåi z takzvaného bicího komanda. A ptají se Petelíka, na co to má. Prý se to dá dobåe prodat. A kdo je vlastná Petelík?

Borské povstání-2. kapitola: Petelík jAU!

v tovární dílná...

Mám tohle zapotãebí!?

Slyšel jsem, že nabírají bachaãe do Plzná. Jdu na pohovor na ministerstvo spravedlnosti.

na chodbá ministerstva...

c

ink

!

do hajzlu!!!

Scénáĕ: Mikuláš Kroupa Kresba: Petr Vďelka

Jste komunista?

Máte kde bydlet?

Další! V Plzni ne!

Dostanete služební byt a tãi tisíce másíÝná! Berete to? Jasná, vždyå jsem dálník, soudruzi! Ty vole, jasná! Prosííím!!!? To je ráj, tãi tisíce za nic! A byt! To se Máèa nasmáje!

Prosííím?

Ježiši, pardon!

To je ale vçl.

Ale je náš. Co jsem ãekl?

Radši už vypadnáte!

Takový potãebujeme, ten bude dálat, co potãebujem. No a co s táma starejma bachaãema, táma, co s náma nejdou? Vyhodit? To nejde, je jich moc! Musíme je vydásit, sami odejdou a nebo nám pçjdou na ruku!

Petelík na nástupu nových dozorcé ve váznici.

Hele, kámo, jak se s nima dá kšeftovat?

S politickejma se nemazlíme!

Jsou to špioni a zrádci!

Rádi byste si přečetli víc komiksů o naší nedávné minulosti? Kniha „Ještě jsme ve válce“ vyjde v listopadu 2011. K dostání bude také CD „Příběhy 20. století“.

Opovažte se s nima kšeftovat! Žádné slitování, rozumíte!

To je jednoduchý, napíšou moták domç, aå ti jeho rodiÝe dají prachy tãeba na cíga, ty je koupíš, náco si necháš, a on pak napíše moták, že všechno dostal.

Příběh je inspirován vzpomínkami pamětníků, které zaznamenali lidé ze sdružení Post Bellum. Nahrávky naleznete na www.pametnaroda.cz. Z vyprávění pamětníků vznikají rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století, které vysílá Český rozhlas - Rádio Česko vždy v neděli v 10:05. 

Chcete-li podpořit Post Bellum, sdružení, které již deset let zaznamenává příběhy, zašlete DMS ve tvaru: DMS ROK PAMET na číslo 87777, cena roční podpory činí 12 x 30 Kč. Post Bellum obdrží 27,- Kč z každé DMS. Nebo se staňte členem Klubu přátel Paměti národa na www.pametnaroda.cz.

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.