Page 51

Sporák

Dostali jsme karabáčem

Když jsme tentokrát vlezli mámě Ivě do kuchyně, řekla, že nám dá karabáč. Je to ženská od rány, tak jsme se radši kryli. Když nám ale na stole přistálo něco mezi masem z vývaru, polívkou a hlavním jídlem, šli jsme si pro recept. Naše babičky to vařily o nedělích a jmenuje se to karabáček, ve Vídni též známý jako Tafelspitz. Oblíbené jídlo Františka Josefa I. Text: Martin Groman Foto: Michael Kratochvíl

Pro ČILICHILI vaří máma Iva z Penzionu v polích www.penzionvpolich.cz

1

Potřebujete: – 200 g hovězího předního (Vídeňáci dělají Tafelspitz taky ze zadního, ale to je sušší, vy si řezníkovi řekněte třeba o velmi šťavnatý spodní šál nebo květovou špičku.) – trochu zeleniny: květák, mrkev, brokolice, pórek, brambor, řapíkatý celer, hrášek, cuketa – bobkový list – nové koření

Začněte malým fíglem. Abyste maso nemuseli vařit dlouho (neděláte poctivý, hodiny se pomalu táhnoucí vývar, ale normální oběd), nakrájejte ho na silnější plátky a dejte do hrnce s vodou, novým kořením, bobkovým listem, solí a pepřem. A šup s tím na plotnu. Díky nakrájení se z masa rychleji vyvaří šťávy a vznikne vývar.

3

2

Brambor, pórek, květák nebo mrkev či brokolici, prostě zeleninu, která potřebuje trochu povařit, přihoďte tak po 20 minutách k vývaru. Měla by zůstat na skus pevná. Ne že ji rozvaříte na kaši.

Ostatní zeleninu, jako hrášek, cuketu, řapíkatý celer, prskněte rovnou do talíře. Maso vařte tak půl hodiny, v papiňáku stačí i 15 minut. Pak k čerstvé zelenině přidejte tu uvařenou a doprostřed položte měkké maso. Zalejte vývarem tak do výšky centimetru, aby to taky drželo jídlu trochu teplotu. Servírujte s křenem a hořčicí.

– sůl, pepř

51

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.