Page 45

Co si přivézt Navzdory mýtům je mnohem lepší polská vodka než ruská. Legendární je Źubrówka nebo Luksusowa vodka a vodka Sobieski. A samozřejmě bezkonkurenční sladké cukrovinky krowky. Co nedělat Nemluvte na Poláky rusky, nemají tenhle jazyk ani jeho nositele moc rádi, a nenavážejte se do katolické církve. Většina lidí k ní má sice velký odstup a kritizují ji, ale nejsou moc rádi, když se do církve pouštějí cizinci. To ji naopak začnou okamžitě bránit.

V Gdaňsku jsou domečky jako z pohádky

OBLÍBENÉ PEKLO Kdo už se jednou ocitne v Gdaňsku, ten rozhodně nesmí vynechat návštěvu poloostrovního města Hel, vzdáleného nějakých třicet kilometrů od Trojměstí. Dá se sem dostat po souši autobusem i vlakem, ale nejlepší je vypravit se katamaránem, kterému tu říkají tramwaj wodna. Podle jednoho výkladu název města skutečně pochází ze starogermánského označení pekla, v místní mytologii Spoustu silnic rozkopali spojeného Číňani, a když došly kupodivu se zimou. peníze, nechali to tak. Navzdory tomu ale na jaře, během léta a na podzim na Helské kose až taková kosa není. Naopak. Až do konce září se jedná o vyhledávaný turistický cíl. Vlastenecké polské herečky se na stránkách bulvárních deníků s oblibou chlubí tím, že svou letní dovolenou budou trávit tady a ne někde v Itálii, nebo snad nedejbože v Chorvatsku. I město Hel je plné historických památek, stejně jako vzpomínek na 2. světovou válku. Obránci poloostrova se německým útokům bránili mnohem déle než jejich kolegové na Westerplatte. Pro Poláka jsou tato místa takřka posvátná. „Tam, kde byla prolita polská krev v zoufalém boji proti přesile, to je ryzí, až mytologická polskost, kterou uctíváme,“ vysvětluje mi jeden ze zdejších průvodců Tomasz. Čecha, vyslovujícího něco podobného, si vůbec nedovedu představit.

>

ČiliChili | 11 | 2011 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

TIPY & TRIKY Jak se tam dostat Letadlem. Přímé lety z Prahy bývají zpravidla drahé, takže ideální je využít služeb Lufthansy a vzít to přes Mnichov. Do Gdaňsku se dá dostat i vlakem. Jede přímý se zastávkou v Katowicích, kam zase není problém dostat se třeba z Ostravy. Zpáteční letenka přes Mnichov vyjde na necelých pět tisíc korun. Kde spát V Gdaňsku je poměrně dost cenově dostupných hotelů a penzionů. Na Helu nebo v Lebě je nejlepší ubytovat se v pokojích, které pronajímají místní obyvatelé (tzv. pokoje gościnne).

Co dělat Nestyďte se za to, že jste Češi. Poláci k nám mají, navzdory české přezíravosti vůči nim, velmi vřelý vztah. Na severu navíc s neskrývaným nadšením ocení, že jste se rozhodli vydat tak daleko na jejich území jako turisté. Našince tu totiž moc nepotkáte. Kladné body nasbíráte znalostí písniček Ivana Mládka, hlavně Jožina z Bažin, a Heleny Vondráčkové, kterou Poláci zbožňují. Pošklebky na její adresu si raději nechte do pražské kavárny. Hodně legrace si užijete, když jim budete vysvětlovat, co v češtině znamená jejich slovo hledat – tedy szukat. ejný Jsem jen obyč ězdic. hv ač av od pr

Co jíst Polská kuchyně je vynikající hlavně proto, že Poláci obecně nejsou fanoušky potravinových náhražek. Když si dáte polskou zmrzlinu, najdete v ní místo rostlinného tuku skutečně smetanu. Skvělé jsou čerstvé ryby z Baltu, jako jsou treska (dorsz), halibut nebo sola, polévky jako žurek a samozřejmě palačinky (naleśniky), které Poláci dělají s desítkami příloh, a to jak na sladko, tak na slano. Buďte opatrní na tradiční polévku, kterou vám budou v restauracích nutit, s názvem flaki. Nejde o nic jiného než o naši dršťkovou.

45

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you