Page 38

Pokec

Programátora poznáte podle bot Ve střední Evropě spolupracuje přímo s Facebookem jediná firma. Sídlí v Plzni, kde se také zpracovává celosvětově největší objem dat z facebookových měření. Lukáš Maixner (26) spoluvlastní analytickou společnost Socialbakers i marketingovou agenturu Candytech a nelichotivě říká: „V USA najdete lidi, co ocení perspektivní práci a dělají ji z nadšení. Čechům jde často hlavně o to, jestli dostanou stravenky…“ Text: Tereza Šimůnková Foto: Michael Kratochvíl

Prozradíte mi, jak se dělá marketing na Facebooku? Zjednodušeně jde o to, získat pomocí zábavy uživatele jako fanoušky určité facebookové stránky. Na tom je ostatně Facebook postavený: nekrademe ani nekupujeme bůhvíkde databázi uživatelů, na kterou bychom pak posílali nevyžádanou reklamu. Necháváme na uživatelích, aby sami pozvali kamarády. Oni budou vědět spíš, komu tím udělají radost. Dáte mi nějaký příklad? Nemusíme chodit daleko, pro cilichili.cz jsme připravili hru Zombie infekce. Šlo o to, udělat z kamarádů zombíky, kteří pak patřili do vaší virtuální armády a mohli si zakládat vlastní jednotky. Nejlepší velitelé vyhrávali trička z ČILIshopu. Pobavilo to pár desítek tisíc lidí, kteří se díky té hře třeba poprvé dozvěděli, že nějaké ČILICHILI existuje. Jistě, bylo to na hraně. Svět v té době šílel z prasečí chřipky. Ale byli to veselí zombíci, v duchu humoru časopisu.

Něco něžnějšího, třeba kytičky nebo zvířátka, nemá na sociálních sítích šanci? Hewlett Packard na jaře pracoval s posíláním motýlků. Vaším úkolem bylo dokončit sbírku motýlů a vyhrát notebook, který designovala módní návrhářka. A lidi si motýlky posílali jak šílení, i když se notebooky vyhrávaly jenom tři. Zapojilo se přes půl milionu uživatelů. Jedna z nejúspěšnějších her na Facebooku je FarmVille. To zas máte svoji zvířecí farmičku... A co přesně děláte pro Facebook vy? Jsme zařazení do jejich programu „preferovaný vývojářský konzultant“. Dostáváme přístup k novým funkcím dřív než ostatní, jsme v beta verzích testování, na oplátku jim dáváme zpětnou vazbu. Ale nejsme jejich pobočka, nevlastní nás, jsme jejich partneři. Kolik vás je v tom programu? Na světě asi šedesát, v Evropě čtrnáct. V Česku, na Slovensku a v dalších zemích okolo jsme jediní. Čím jste Facebook zaujali, že si vybrali vás? Když tu začali prodávat reklamu, uspořádal jejich strategický partner v Česku setkání, kam pozvali lidi přímo z ústředí firmy. A pozvali i nás, dali jsme se do řeči, ukázali jsme jim, co děláme. Především jsme už tehdy měli portál Socialbakers, kde měříme Facebook. Ten se jim líbil. Troufám si říct, že co se týče dat z Facebooku, jsme největší na světě.

>

38

ČiliChili | 11 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.