Page 30

Téma Když se zahledím do delšího budoucna, tak mě to napadne. Já si ale vyzkoušel všelijaké práce, od klasických až po totálně svobodné. Ta kombinace, co mám teď, je pro mě ideální. Školka je výborná kotva. Po víkendu s kapelou se v pondělí vracím do školky, a ať prší, je zima nebo tma, tak jsme s dětmi celý den v lese. A těm dětem je jedno, co nebo jak vám je. Máte za ně zodpovědnost a musíte se jim naplno věnovat. Lepší vyčištění hlavy si nedokážu představit, protože i když vám přes víkend naroste hřebínek, děti vám ho hodně rychle srazí. Nenarazíte někdy při práci na něco, na co jako chlap nejste stavěný? Nebo připravený? To víte že jo. Mít na starosti partu děcek od tří do pěti let, na to vás nepřipraví nic. Třeba jsem brzo zjistil, že s dětmi musím chodit na záchod. Takže jsem první den v práci a ptám se: „Potřebuje někdo na záchod?“ a tři holčičky volají „Ano! Ano!“ No a já zjišťuju, že je musím nejen odstrojit, ale i při tom držet. A přestože má člověk jakés takés teoretické ponětí, co a jak a kudy, tak jsem si rychle uvědomil, že jsem fakt muž v ženské profesi. Je fakt, že vaše kolegyně to mají v těchhle situacích asi jednodušší. Rozhodně. Taky jsem si tu svou nepatřičnost uvědomoval, když jsem psal text o sobě na webové stránky školky, aby si rodiče mohli přečíst, co jsou lektoři zač. Cokoliv jsem napsal, byť s čistým svědomím a nejlepším úmyslem, tak to vyznělo, že jsem pedofil. Když ženská napíše: „Těším se na společné chvíle strávené při hře s dětmi v lese...“ tak to vyzní, že je dobrá matka a je to roztomilý. Když to napíše fousatej třicátník, tak to dostává úplně jiný rozměr.

NĚKDO TO RÁD HORKÉ 1959, MARILYN MONROE, TONY CURTIS, JACK LEMMON HODNOCENÍ ČSFD: 88 % Tahle komedie patří mezi převlíkací klasiku. Ale nebojíme se ji doporučit, protože vás pobaví i na podesáté. Chapi v sukních můžou být opravdu skvělí.

30

Přináší vám to, že jste chlap, naopak nějakou výhodu? Určitě je to fajn vzhledem k dětem z neúplných rodin, kterých tam pár máme.

<

Kveˇtinárˇka Marek, 24

Necítíte se jako květinář trochu divně? Není to tak dávno, co měla každá fabrika svého zahradníka a svého květináře. A odjakživa to byli chlapi. Před třiceti lety by se nad tím nikdo nepozastavil.

Máte ponětí, jak se z květinaření stala ženská profese? Možná je to tím, že to není nijak lukrativní povolání, a přestalo tím pádem být pro muže atraktivní. Kde se ve vás vzala touhla vázat kytky? Na základce jsem se dost špatně učil, takže jsem ke konci dostal takovou tu brožurku, kam můžu jít studovat dál. A začal jsem škrtat. Nakonec mi tam zbyl fotograf, chemik v čistírně a zahradník. Z toho mi připadal normální fotograf a zahradník. Jelikož fotografování vyžadovalo investovat do vybavení, zbyl zahradník.

"Mít na s tarosti partu deˇcek od t  rˇí do p  eˇ ti let, na t  o vás neprˇipraví nic." Jsou muži-květináři úspěšní? Jsou a nejenom u nás. Muži v ženských povoláních se vždycky ocitají na špičce. Nejlepší dámští kadeřníci na světě jsou chlapi. Nejlepší módní návrháři taky. Šéfkuchaři jsou chlapi. A u nás je to to samé. Nejlepší květináři, co vyhrávají světové soutěže, jsou muži. Nejlepší ženy se umisťují někde kolem šestého, osmého místa. Pravděpodobně to ale funguje i naopak. Když bude žena dělat ryze mužskou práci, tak v ní bude muset taky vyniknout a být lepší než muži, aby vůbec uspěla. Vezměte si třeba fotbalovou rozhodčí Damkovou. Je tam jediná ženská a dnes šéfuje asociaci. Jak se na to dívá vaše okolí, rodina, kamarádi? Setkávám se s tím, že nás lidi škatulkují – stejně jako módní návrháře nebo kadeřníky – automaticky jako gaye. Což občas přináší negativní narážky. Třeba přijde pán, kouká mi do očí a oslovuje mě „slečno“. Existuje nějaká mužská vlastnost, která vám ve vaší práci pomáhá? Možná to, že si mě zákazníci dovolí požádat o vyloženě divokou vazbu. Pracuju tady ještě s kolegyní a za tou by asi nikdo nepřišel a neřekl jí, ať uváže kytku, která vypadá jako penis. A vyhověl jste? Samozřejmě. Dělal jsem dokonce vazbu, ve které byla zakomponována dvě pštrosí vejce polepená černým peřím a z toho všeho vyčnívala obrovská lufa. Bylo celkem zajímavé mít tu kytku vystavenou, než si ji zákaznice přišla vyzvednout.

<

ČiliChili | 11 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you