Page 24

Téma

Letuška Lukáš, 23 800 Přibližně tolik letušek pracuje v ČSA

50 je ve stejné práci mužů

Říkají vám cestující letuško? Oslovují mě různě. Někteří i jménem, máme jmenovky. Pokud je to slušné, tak to člověku nevadí. Jedna kolegyně mi vyprávěla, že jí říkali sestřičko. Co není příjemné je takové to tahání za rukáv. Nejvíc, co jsem asi kdy zažil, bylo zatahání a „Pocem!“. Na druhou stranu člověk se musí naučit, že každá národnost komunikuje jinak. Důležité je, aby to člověk s úsměvem ustál. Dá se to s tolika kolegyněmi vydržet? Skvěle. Holky udělají let hezčí. Cestující se na ně rádi dívají. Někdy dojde ale taky na lety, kdy jsme tři kluci v posádce a holka jenom jedna. To pak mužští cestující občas utrousí, že čekali krasavice... Je to zase oživení pro ženské. Ty jsou nadšené. Dokážu si představit, že zdravotního bratra si v bílém pletou s doktorem. Pletou si vás s pilotem? Někdy ano. Hlavně v létě, kdy máme letní uniformu, na které jsou výložky. Já mám tři a druhý pilot taky tři, takže se mě ptají, jestli dneska nebudu řídit.

BLÁZNIVÁ ŠKOLKA 2003, EDDIE MURPHY HODNOCENÍ ČSFD: 52 % Film o tom, jak se tátové rozhodnou založit školku a učit v ní, je sice plný fekálního humoru, takže dětem ho moc nedoporučujeme, ale rodiče předškoláků se u něj možná pobaví.

Polil jste někdy někoho? Výjimečně. Je neskutečné, že vždycky, když přijde turbulence, tak v ruce držíte rajčatový džus nebo červené víno. Nestane se, aby to byla voda! Ale v naprosté většině případů to samozřejmě ustojíme. Co se stane, když se to stane? Je samozřejmě nutné se omluvit, osušit ubrouskem atd. V horších případech máme možnost zajistit vyčištění oblečení, ale taková dramata se na palubě nedějí. Žádné horké kafe na hlavu.

Jedna starší pacientka mi rˇekla: "A k  dyž vž jste ta sestra, nemeˇl byste nosit sukni?"

Jak vás napadlo jít lítat? Když jsem byl menší, tak mě bavily vláčky, a když jsem měl narozeniny, tak mě babička brala do Prahy a vždycky jsme skončili na Ruzyni v restauraci a koukali jsme na letadla. Vybalili jsme chleba ze sádlem a koukali, jak to lítá. Asi tehdy mě letadla začala brát.

24

Máte jako chlap v práci něco snazší? Všichni jsme školeni stejně. Když je problém, tak mám asi ráznější slovo a někdy o něco větší respekt než holky. V určitých situacích mám větší možnosti. V jiných je zase lepší letuška, protože pána, co se bojí, rozhodně zvládne utěšit mnohem líp než já. Co na vaši práci říká drahá polovička? Můj partner je taky steward.

<

Stanicˇní sestra Ota, 30

Sestřička v nemocnici jste chtěl být odjakživa? Jsem z vesnice. Kluky tam od čtrnácti zajímají hlavně motorky, auta. Já jsem se nějak nezačlenil. Nebavilo mě to. Dlouho jsem přemýšlel, jaký obor si vybrat. Vyhrála péče o lidi, fascinovala mě nemocnice. Proč sestra a ne doktor? V tom jsem měl jasno asi hned. Můj sen byl starat se. Určitě se na tom podepsalo dětství, moje maminka zemřela na nevyléčitelnou chorobu. Chtěl jsem se zaměřit na péči o lidi, na jejich potřeby. Takže jste vystudoval střední zdravotnickou školu… Ne, nejdřív jsem vystudoval ekonomku. Až pak vyšší zdravotní školu. Když jsem na ni před 15 lety chtěl, žádný boom zdravotních bratrů nebyl. Dopracoval jste se až na vrchního bratra, to je kariéra, ne? Je to legrační, ale název pro staniční sestru (vrchní sestra je špatně zažitá hantýrka) v mužském neexistuje. Není žádný zdravotní nebo staniční bratr. Jako staniční sestra mám na starosti chod všech ambulancí, které tady v nemocnici máme. Kolik pracuje dalších sester v kalhotách? Určitě nejsem sám. Tady je docela hodně zdravotních bratrů. Hodně proto, že jsme v Praze. Mimo Prahu na středních zdravotnických školách moc mužů není. Co na to říká žena, že má doma staniční sestru? Myslím, že na mě nežárlí. Zvykla si, že jsem v ženském kolektivu. Ví, že někdy přijde telefonát ČiliChili | 11 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.

2011 | 11 | Čilichili: Vousaté ženy  

Úspěšnou ženou dneska může být klidně i chlap.