Page 46

Víkendovka

Parkoviště na tanky… „Buuum!“ září oči čtyřletému vojákovi, který chce vylézt na obrněnec. Dědeček, co ho doprovází, má s armádou svoje zkušenosti, ale nechává prckovi jeho iluze. V Muzeu na demarkační linii v Rokycanech jsou k vidění desítky kusů obrněné vojenské techniky, většinou plně pojízdné. „To je můj tank!“ zaslzí nakonec i děda. Text: Petr Šimáček Foto: Michael Kratochvíl, Profimedia

Když jsme minule navštívili Brdy poprvé, slíbil jsem, že se ještě vrátíme. Tohle pohoří si skutečně zaslouží víc než jen jeden víkend. Tentokrát se mrkneme na jeho jihozápadní stranu, tedy spíš konec, který lemují města Rokycany a Starý Plzenec. A také vesnička Dobřív, o které by zde nejspíš nepadla vůbec zmínka, nebýt toho, že se v ní nachází zvláštní věc: kovárna na vodu – čili hamr. ,,Běžné kovárny fungují spíš na oheň. Ale v hamru je všechno poháněno vodou. Ta přitéká náhonem na vodní kolo (stejně jako ve vodním mlýně), kolo roztáčí a točivý moment je přenášen systémem kožených transmisí neboli řemenů tam, kde je to třeba,“ říká průvodce a kovářský mistr v jedné osobě. Skutečně.

46

Od vodního kola jsou takto poháněny vzduchové měchy, kovářská kladiva, ale třeba i vrtačka. Je to neuvěřitelně jednoduché…a geniální! Kdyby přišla válka a zničila rozvody elektřiny, hamr by fungoval stejně. Když už je řeč o válce, vraťme se do muzea. Muzeum techniky, s jejíž pomocí se válka vede – tanky, obrňáky, kanóny, minomety, je vedené stejně jako hamr s láskou; potkáte zde opravdové machry, kteří vám zodpovědí každou otázku. ,,Naše replika tanku Tygr hrála už v mnoha světově proslulých válečných filmech,“ nezapomene se pochlubit pán v pokladně. No mám pocit, že jsem ten tank skutečně zahlédl v jednom seriálu o bratrstvu neohrožených, nebo tak nějak. Starý Plzenec měl tak trochu historicky vzato smůlu. Už už se skoro stal významným městem, ale pak si kdosi vzpomněl, že kus dál založí ,,Novou Plzeň“. Plzenec s konkurencí bojoval seč mohl, ale nakonec byl poražen. A to i přesto, že plzenečtí měšťané na konci 19. století také postavili ve městě moderní pivovar! Představte si, jaké by to bylo: světově proslulé Plzenecké pivo. Dnes v pivovaru sídlí společnost Bohemia sekt, takže když ne pivem, chlubí se místní šumivým vínem. Tak na zdraví!

2011 | 10 | Čilichili: Pivní fetiš  

Podle Lonely Planet je pivo naší největší turistickou atrakcí.

2011 | 10 | Čilichili: Pivní fetiš  

Podle Lonely Planet je pivo naší největší turistickou atrakcí.