Page 45

A co Amerika? Tam jsou o kus dál, rychlejší. Mají víc peněz, můžou si dovolit motory víc ničit, experimentovat. Nebojí se jet každou jízdu naplno a nešetří to – jsou jinde.

Za jedenáct let? Tak to jste šikovný. Snažím se. Výhodou je právě to, že si své motorky stavím, takže se na ně můžu spolehnout. Jsou i jezdci, co technice nerozumí, jen si sednou a někdo na ně huláká, co mají dělat. Ti jsou mnohem nervóznější, protože přesně nevědí, co si můžou dovolit. Stane se, že se závodníci na dráze srazí? Dragstery jsou i přes svoji rychlost celkem bezpečné, ale ano, občas je někomu dráha úzká. Zažil jsem to sám, třeba soupeře z Maďarska to jednou natáhlo na moji polovinu dráhy, já musel motorku zaklapnout a horší bylo, že na mě z té jeho lítaly různé šroubky. Ustáli jsme to, nic se nestalo.

OTTO KNEBL závodník

* Narozen v roce 1957 ve znamení Berana. * Ženatý, dvě děti – dcera a syn, dva vnuci, jedna vnučka a jeden pes. * Záliby: technika a vše, co má i nemá kola, design, dobrá muzika (rock’n’roll, punk, hard core ....). * Jídlo: italská kuchyně, český řízek, lehké víno, české pivo a anglická whisky.

Jaký je světový dragsterový rekord ve zrychlení na motorce? 5,8 vteřiny na čtvrt míle s konečnou rychlostí 365 kilometrů za hodinu. Umíte si tu rychlost představit? Docela dobře, vždyť já proti těmhle jezdcům na nejsilnějších motorkách, co mají přes tisíc koní, jezdil. Předpokládám, že jste neměl šanci. Ale měl, kolikrát jsem i vyhrál. V dragsterech stačí trochu horší start a prohrajete s mnohem slabší motorkou. Jde o pevné nervy a spolehlivou techniku. Chtěl byste jezdit na té nejsilnější motorce? Ještě před pár lety jsem říkal, že to je pro blázny a že bych na ni v životě nesedl. Dnes mám zase víc zkušeností a ono to zvládnout lze, láká mě to. Jde jenom o peníze – jako vždycky. Ty nejsilnější motocykly jsou takové formule 1, a podle toho taky bývají drahé.

Proč lítaly šroubky? Protože se mu roztrhl motor, to je v dragsterech běžná věc. Motory jsou hrozně nadupané, a proto ...na nejsilnější motorky i poruchové. Třeba já mám Sto tisíc eur? šest set koní, a to znamená se povinně nosí Klidně i víc. po každém závodě motor neprůstřelná vesta, rozebrat a opotřebované Nejste už na tyhle závody přece součástky vyměnit, aby motor starý? aby vás nezastřelil šroub. jen vydržel další závod a nerozSice už jsem trojnásobným trhl se. Na posledních závodědečkem, ale ona to je možná dech se mi při startu přetrhly výhoda, protože mám ke stroventily – a bylo po motoru a taky po závodech. jům respekt. Když se rozplácnete v třísetkilometrové rychlosti, tak jste většinou k.o., opravdu je To musí být hodně drahý sport. to na hraně. Závodník nesmí riskovat bezhlavě Ano, kvůli té úmrtnosti motorů nákladný je. a za každou cenu, hlavně ne za cenu vlastního Kolik třeba stojí motorka, kterou jste si postavil života. Když se podíváte po Evropě na dragsterové pro letošní sezonu? jezdce, tak jsou to většinou starší chlapi, co už mají Kolem třiceti tisíc eur, to je základ. Ale sezóna pak něco za sebou; zralí jezdci, kteří mají chladnou stojí daleko víc, protože jak říkám – po každém hlavu, aby se nezabili. závodě se musí vyměňovat díly a občas se vám Umírají někdy závodníci? motor rozbije. Čímž cena šplhá nahoru... Málokdy, ale třeba předloni se na mistrovství Evropy Za jak dlouho si dokážete motorku postavit? jednomu jezdci roztrhl motor, vylétl válec, přetrhl Já jsem už celkem zkušený. Šest sezon jsem si odjezrám a tomu závodníkovi to urazilo hlavu... Což se dil i na mistrovství Evropy, kde jsem se v konstruknedalo nijak ovlivnit. Na nejsilnější motocykly už se cích motocyklů dost naučil, takže mi to jde rychle. povinně nosí neprůstřelná vesta, aby vás nezastřePřes zimu jsem postavil motocykl na tuhle sezónu. lil nějaký šroub, když se roztrhne motor. To totiž opravdu bouchají granáty. Můžete se ještě zlepšovat? Zrychlovat? Určitě se můžu dostat až k sedmi sekundám, ale Budete jezdit i za deset let, ve čtyřiašedesáti? postupně, opatrně. Každý neuvážený zásah může Pokud mě nedožene nějaký ten Alzheimer, tak třeba ten motor zničit, a to pak opravdu není levné. jo. I když si spíš myslím, že to po šedesátce předám mladším. Uvidíme, co třeba moji vnuci – když vozím Můžete konkurovat jezdcům za hranicemi? toho pětiletého na skútru, tak se mu to líbí hodně. V kategorii Funny Bike jsem loni skončil třetí v Evropě.

45

2011 | 10 | Čilichili: Pivní fetiš  

Podle Lonely Planet je pivo naší největší turistickou atrakcí.

2011 | 10 | Čilichili: Pivní fetiš  

Podle Lonely Planet je pivo naší největší turistickou atrakcí.