Page 42

Pokec

Bungee jumping na dvou kolech Na dragsterech, nejnadupanějších motorkách ze všech, zrychlujete třikrát víc než při volném pádu. Povídali jsme si s naším nejlepším závodníkem Ottou Kneblem. Třeba o tom, proč je po osmi vteřinách závodu splavený jako jeden z jeho 600 koní. Text: Goča Komárek Foto: Michael Kratochvíl, Yvona Kneblová

Nezlobte se, jsem úplný laik. Existuje motorka, která by měla ještě větší zrychlení než dragster? To ne. Dragstery jsou nejrychlejší. Co přesně cítíte v těch osmi vteřinách mezi startem a cílem? Nemáte čas na pocity, musíte se jen soustředit. Být si jistý, že máte dobře naladěný stroj, protože ono to sice vypadá jednoduše, jede se rovně, pouhých čtyři sta metrů – ale jednoduché to není. Motocykl dělá všechno možné, jenom se mu nechce jezdit rovně. Tahá vás na všechny strany. Všiml jsem si, že nejdřív jedete jenom po zadním kole. Ano, prvních dvě stě metrů. To nemůžete řídit, musíte stroj pouze vyvažovat. Chápete? Úplně stačí, když si stoupnete na startu trošičku nakřivo, a už vás to bude táhnout ven z dráhy. Hned máte plné ruce práce, abyste se na ní udržel.

Takže to připomíná jízdu na býkovi? Tak nějak – já tomu říkám bungee jumping na dvou kolech. Jenom je to všechno třikrát rychlejší, než když skočíte z mostu. To myslíte vážně? Samozřejmě. My máme na startu přetížení 3 G, a jedno G je volný pád. Vůbec nechápu, že se na takové motorce udržíte v sedle. Však taky není možné, abyste si na ni sedl bez průpravy, to byste nezvládl... Já vám to celé popíšu v číslech: prvních dvě stě metrů ujedu po zadním kole za zhruba pět vteřin, to už mám rychlost 235 kilometrů za hodinu. Ještě mi zbývá ujet na obou kolech druhou polovinu tratě, tu dám během dalších tří vteřin. A v cíli mám rychlost dvě stě devadesát... Potřebuju dobrou fyzičku? No jistě, na startu to s vámi dost ostře škubne. Během vteřiny máte stokilometrovou rychlost, což je pro spoustu lidí nepředstavitelné. Já si to představit zkouším a napadá mě jedno slovo: centrifuga. Zvedá se vám při závodu žaludek? Mně ne, jsem už zvyklý. A hlavně si takové pocity nemůžu dovolit, protože například každou vteřinu řadím; nasázím tam během chvilky šest rychlostních stupňů. Nemůžu prostě přemýšlet o tom, co kde lítá, protože to bych se na té motorce, která má přes šest set koní, rozsekal.

>

42

2011 | 10 | Čilichili: Pivní fetiš  

Podle Lonely Planet je pivo naší největší turistickou atrakcí.

2011 | 10 | Čilichili: Pivní fetiš  

Podle Lonely Planet je pivo naší největší turistickou atrakcí.