Page 30

Bylo to silnější než já LÍBA, 46 LET, ŘEMESLNÍK Líba je starý pivní machr. Nechlastá do němoty, ale už víc než čtvrtstoletí se s pivem pravidelně mazlí. Když drží sklenici, sluší jim to. Domluvili jsme si sraz na benzince. Pivařů se tady schází víc. Začínají od pěti odpoledne. Můžu s vámi dělat rozhovor? Jasný, ale všechno co ti teď řeknu jsou kecy, protože jsem vožralej. Jak dlouho už pijete pivo? Dneska od půl pátý. Dej tam od půl pátý. Ne, dej tam od půl šestý, od tři čtvrtě. Ale já chci vědět, kdy jste pil pivo prvně v životě. Máma mi dávala takovou malou skleničku, když mi bylo šest. Na trávení. Vážně! Takovou tu od marmelády.

30

Pamatuješ si to? Tehdy se v ní prodávaly marmelády, byl na ní buď Rumcajs, nebo Manka. Tak do ní jsem vždycky dostal pivíčko po obědíčku. A vzpomenete si, kdy jste si dal úplně svoje první celý točený? To si pamatuju úplně přesně. Bylo mi 17. A bylo to v Praze na Skalce. Tam jsem se prvně zkosil. Dostal jsem dvě nebo tři dvanáctky, pak jsem šel na záchod a hodně jsem zvracel. Ale bylo to silnější než já. Co ti budu povídat... Kolik tenkrát stálo pivo? Korunu sedmdesát. Napadlo vás spočítat, kolik piv jste za život asi tak mohl vypít? Tak počítej. Piju od 17. Dva roky jsem měl pauzu. Pak ještě rok, když jsem byl v Americe. Jsme na 26 letech. Dejme tomu, že jsem měl průměrně pět piv denně. To je 26 let x 365 dní v roce = 9490 dní. To dohromady dělá 47 450 piv za život. Přepočteno na litry se dostaneme na 23 725 litrů. To je jedna cisterna benzinu, vedle který tu na pumpě sedím a piju pivko.

Kolik to je peněz? Zprůměrňujme to za ty roky na deset korun za pivo... Takže skoro půl milionu... To je slušný. Kolik jste vypil nejvíc piv za den? Tvrdí se, když jsem tady na benzince dělal obklady, že 35. Za každou dlaždičku jedno pivo. Měl jsem asi žízeň. Běž si spočítat dlaždičky. Jaké je vaše nejoblíbenější pivo? To máš různý, přijdeš do hospody, tam mají Gambrinus a je skvělej. Přijdeš do jiný, kde ho mají taky, a nedá se to pít. Někde dostaneš pivo a okamžitě na něj přestaneš mít chuť. No a když jsi vožralej, tak ti chutná jakýkoliv pivo. Pivo je o sládkovi. Když mi bylo 17, byl dobrej Kozel. Všichni chodili na Kozla. Dneska ho fakt nemusím. Ale zase můžu říct, když jsem byl v Krušovicích, řikal jsem si, „tady Gambrinus neseženu“. Nesehnal. Ale musim říct, že Krušovice jsou tam dobrý. Ono by bylo smutný, kdyby to vedle pivovaru stálo za hovno.

<

2011 | 10 | Čilichili: Pivní fetiš  

Podle Lonely Planet je pivo naší největší turistickou atrakcí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you