Page 27

Features

JINÁ PIVA Donedávna bylo v Čechách nemyslitelné jiné pivo než ležák plzeňského typu. Časy se naštěstí mění, a když se v hospodě přeptáte třeba po nefiltrovaném nebo kvasnicovém, neriskujete, že vás výčepák vezme hadrem přes kušnu. Co víc, často můžete narazit v pivním lístku i na úplné speciály, jako je pšeničné, silně chmelené, s vysokým obsahem alkoholu, uzené, a leckde vám natočí i pivní zmrzlinu. Kdo neváhá zalovit ve šrajtofli, může si dát třeba lambik – spontánně kvašené přírodní pivo bez přidávání kvasinek nebo trapistické pivo uvařené mlčícími mnichy.

než plave v kokakolách. A taky už to chutná skoro jako pivo. Kromě nejvyšší spotřeby alko piva na hlavu jsme už taky druhý stát na světě v konzumaci piva nealko. A to po Španělech.

PIVA ŘEDĚNÁ LIMONÁDOU, FRISKA A COOLERY Kdysi jsme si při představě piva naředěného sladkou brčou ťukali prstem NEALKO na čelo a pak jsme si ten prst ještě Tytam jsou doby, kdy jediná možnost pro pivamistrčili do krku. Na pivních zahrádlovné řidiče bylo Pito, které se v rozporu se jménem kách ale dnes výčepákovi nepřijde moc pít nedalo. Dnes se bez nealkořady skoro vůbec divné, když si necháte natočit žádný pivovar neobejde a na celkové spotřebě do půllitru desítku půl na půl s limčou. pivních drinků se nealka podílí skoro pěti procenty. Pivo jako partydrink je úlitba nové free V jejich prospěch je potřeba říct, že jsou jednak generaci, která neumí ocenit kouzlo zdravá – nealkoholické pivo je v podstatě přírodní posezení v klidné hospůdce s blikající iontový nápoj bez konzervantů a s polovinou kalorií, televizí v rohu a napěněným škopkem na igelitovém ubrusu. Vyžadují vydesignovanou lahvinku, se kterou lze pobíhat po klubu, a ovocnou svěžest, po které jim nebude táhnout ze chřtánu chmelový odér. A jsou ochotni za to vypláznout pade za dvě deci, na což pivovarští slyší moc dobře. ČiliChili | 10 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

PIVO V PLASTU Díky plnicím technologiím a materiálům prý ani nejzkušenější pivař nepozná škopek nalitý z plastu. Navíc ho můžete znovu zašroubovat. Pravověrní fajnšmekři ale pořád nad igelitkou ohrnují nos a nedají dopustit na sklo. Jedenapůllitrový Sládkův Měšťan je na trhu už 10 let, stejně jako desítka od Zubra či z Nové Paky. Dlouho šlo ale o okrajovou záležitost. Rozmach piva v plastu začal někdy koncem roku 2008, kdy skupina Heineken masivní kampaní přesvědčila české konzumenty, že kyslíkem neprostupná, speciálně vyrobená PET lahev kvalitu piva udrží a je pohodlnější na manipulaci. Dneska tak už má pivo v plastu kdekdo. Mimochodem – v roce 2010 poprvé v historii objem piva stočeného do skleněných lahví (46 %) přesáhl objem stáčený do sudů (45,3 %). V plechovkách ho šplouchá 3,1 %, v cisternách 2,8 % a PET lahvích 2,8 %.

<

27

2011 | 10 | Čilichili: Pivní fetiš  

Podle Lonely Planet je pivo naší největší turistickou atrakcí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you