Page 51

Sporák

Topinka na houby Houbovka, houbová smaženice, houbový guláš, houbové řízky... Houby. Jestli jste už našli nějaké ty hřiby, udělejte si místo klasiky pěkně poctivou houbovou topinku. Uvidíte, že husí sádlo a hříbky k sobě jdou. Zvlášť když seženete sádlo domácí a hříbky rovnou z lesa. Text: Martin Groman Foto: Michael Kratochvíl

Pro ČILICHILI vaří máma Iva z Penzionu v polích www.penzionvpolich.cz

Potřebujete: několik půlkrajíců normálního chleba šalotku (tak jednu malou na každou topinku) hříbky, nejlépe z lesa, ale dají se najít i v supermarketu, když zrovna jinde nerostou husí, případně jiné sádlo, ale nejlépe husí pár bylinek ze zahrádky, třeba tymián sůl, pepř, malinko drceného česneku kmín petrželku

1

Připravte si topinky. Na pánvi rozehřejte sádlo a vhoďte do něj trochu bylinek, aby topinky voněly. Pak přidejte chleba a pečte topinky, které budou jenom zlaté. Neděláte kremaci, ale super předkrm. Hotové topinky vyndejte na ubrousek a vysajte z nich zbytečný tuk, aby to váš žlučník vůbec přežil.

3

2

Druhé kolo začíná stejně – na pánev sádlo a do něj teď najemno nakrájenou šalotku a trochu tymiánu. Cibuli jen lehce opečte, aby zesklovatěla. Pak přisypte houby nakrájené na větší kusy. Jestli máte hříbky čerstvé, budou se dělat trochu déle než borci, které jste našli už loni a nechali je čekat na svou chvíli v hlubinách mrazáku. Ti budou raz dva.

Jakmile jsou hříbky ve formě, krásně voní, jsou měkké a chutnají přímo božsky, tak už jenom doladíte – solí, pepřem a trochou česneku. Kdo chce, může přidat i malinko kmínu. Pak houbovou směs navršíte na topinky, posypete nasekanou petrželkou, případně ještě čertvě drceným pepřem, a můžete s tím mezi lidi. Urvou vám ruce.

51

2011 | 09 | Čilichili: Sťatý Amos  

Dříve měl kantor autoritu. Podíváme se na to, co má dnes.

2011 | 09 | Čilichili: Sťatý Amos  

Dříve měl kantor autoritu. Podíváme se na to, co má dnes.