Page 18

Téma

Učitel je pro každé dítě důležitá postava, i když si to to dítě neuvědomuje. Kantor svým svěřencům může úplně změnit život a dává jim vzor chování dospělých. Jenže v dnešních podmínkách připomíná učení spíš válku se žáky, rodiči, vedením školy, penězi, administrativou, předpisy a vším ostatním než tvůrčí činnost zaměřenou na rozvoj dětí. I přes výzbroj univerzitního vzdělání má kantor jen chabou naději přesvědčit své svěřence o tom, že je chytřejší než Wikipedie – a to v případě, že jim vůbec stojí za to s ním o něčem diskutovat. Většinou ho prostě ignorují anebo se ho snaží vytočit, aby si mohli jeho bezmocné zuření natočit na mobil a pověsit ho na YouTube.

POČET UČITELŮ V ČR VE ŠKOLNÍM ROCE 2010/2011 (ÚSTAV PRO INFORMACE VE VZDĚLÁVÁNÍ)

Zaklínadlo, které selhalo Učitel je proti takovým věcem víceméně bezbranný. Dát těm holomkům pár pohlavků nepřichází v úvahu, výhrůžky nezabírají, a když hledá zastání u rodičů, dočká se ledového posměchu okořeněného jízlivým: „Furt vám přidávaji a přitom se jen flákáte na prázdninách.“ Totální kolaps všech obranných valů klanu kantorského přišel ve chvíli, kdy selhala jejich nejmocnější zbraň – mocné zaklínadlo: „Dělejte si, co chcete, ale když nebudete dávat pozor, bude vám to v životě sakra chybět, holomci.“ Jak poukázal lektor Karl Fisch ve své slavné přednášce Shift Happens, škola už roli přípravky na reálný život dávno nestíhá. „Deset nejžádanějších profesí roku 2010 v roce 2004 ještě neexistovalo,“ říká hořce Fisch (sám bývalý učitel). „Máme připravit studenty na zaměstnání, která ještě neexistují, naučit je používat technologie, které ještě nebyly vynalezeny, a čelit problémům, o kterých ještě sami nevíme.“ A nejhorší na tom je, že jeho povzdech koluje v milionech kopií internetem, školní mládeži hezky na očích. Nespokojenci Znalosti žáků a úroveň kantorů pravidelně sleduje mezinárodní průzkum TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study). Jeho výsledky jsou pro nás obzvlášť zajímavé tím, že ze všech dotazovaných zemí jsou nejméně spokojení právě čeští učitelé. Vadí jim hlavně vysoké nároky na jejich práci spojené s malou společenskou prestiží a nízkým platem. S tou prestiží je to dvojaké. V průzkumech veřejného mínění si učitelé nevedou špatně.

18

Celkem

Z toho žen

V mateřské škole

25 737

25 671

V přípravném stupni speciální ZŠ

45

45

V přípravné třídě ZŠ

235

234

Na 1. st. ZŠ

27 796

26 354

Na 2. st. ZŠ

30 227

22 450

Na střední škole

45 385

26 745

Na konzervatoři

1030

516

Na VOŠ

1841

1157

132 298

103 173

Například ve výzkumu z roku 2004 byl učitel základní školy umístěn na čtvrtém místě za lékařem, učitelem na vysoké škole a vědcem. Sami kantoři si to ale rozhodně nemyslí. Když pedagogičtí teoretici rozebrali materiály ze stávkových pohotovostí učitelů v letech 1997 a 2003, zjistili, že učitelé si o své profesi myslí, že je „degradována na zaměstnání, kterým se nelze uživit a které je vrženo na okraj zájmu společnosti“. Jako nejčastější argumenty uvádějí kantoři nechuť věnovat se žákům, kteří obecně ztrácejí chuť se vzdělávat, narůstající výchovné problémy a zvyšující se agresivitu vůči učitelům. A (jak jinak) nízké platy a nepříliš velké možnosti kariérního růstu.

2011 | 09 | Čilichili: Sťatý Amos  

Dříve měl kantor autoritu. Podíváme se na to, co má dnes.

2011 | 09 | Čilichili: Sťatý Amos  

Dříve měl kantor autoritu. Podíváme se na to, co má dnes.