Page 14

Zoom Nemá české houbaření něco společného s chatařením? Jako že když už máme tu chaloupku na samotě u lesa, tak si z toho lesa něco přineseme? Jestli v nás dřímají sběračské pudy, tak si kromě hub a lesních plodů z lesa opravdu přinést mnoho nemůžeme. Takový kmen borovice nebo zajíc by nás mohli zaplést do sítě paragrafů. Je houbaření generační záležitost? To si nejsem jistý. Mladé houbaře znám a neřekl bych, že v houbaření hraje věk nějakou roli. Na druhou stranu nás od něj mohou odradit výstražné kampaně proti klíšťatům, kvůli kterým budeme zakrátko chodit do lesa ve skafandru a s ozbrojeným doprovodem. Jestli Slované odjakživa sbírali houby, měly pro nás i jinou funkci než potravní? Hrají třeba nějakou roli v našem folkloru? Není mi známo, že by staří Slované požívali v rámci folklorních rituálů třeba halucinogenní houby. To byla zvyklost spíš sibiřských šamanů a údajně také Keltů. Je ale otázkou, jestli je to pravda, protože valnou většinu „keltství“ si někdo dodatečně vymyslel. Když se houbami nedá uživit a ani jsme si s nimi nerozšiřovali duševní obzory, proč jsme si je tak oblíbili? Jsou to svým způsobem fascinující a mírně bizarní organismy, které mají blíže k živočichům než k rostlinám. Navíc jsou opravdu dobré, i kdyby měly fungovat jen jako druh koření. Ta chuť, vůně a často i barva hub je taková evoluční záhada, protože jim v podstatě k ničemu neslouží. Je pravda, že houby jsou radioaktivní? Možná těsně po spadu z havárie v Černobylu. Jinak se radioaktivita hub pohybuje na pomezí pověry a zbytečné obavy. Spíš bych se bál hub jedovatých, které možná také hrají roli v tom, proč se hub hodně národů bojí. Tradičně se používaly jako zdroj velmi spolehlivého jedu. Dnešní adepty travičství bych ale chtěl upozornit, že je to metoda soudními patology velmi dobře zjistitelná.

Na hřiby pod Křiby – Pavel Dobeš Ze vzduchu musi už po čuchu rozeznať satana od  od jedle bedle a něsmi měť na nose poruchu

HOUBOVÉ SONGY Jasně, Muchomůrky bílé od Mejly Hlavsy a Egona Bondyho známe asi všichni. Nicméně to zdaleka není jediná česká píseň, která se točí kolem hub. Máme jich tolik, že i z toho je jasné, jak houby milujeme. Houby – Garáž Člověk ze zoufalství snadno pomate se muchomůrky bílé budu sbírat v lese... Nerostou houby – Jiří Dědeček ... Dva roky pršelo, i šutry změkly, houby však nerostou a srny se vztekly, a srny se vztekly... Žalm šťavnatky panenské – Saze ... Houby, houby, houby, malý, velký, tlustý, tenký. Houby, houby, houby, různých forem podle norem. Houby, houby, houby, václavky i muchomůrky... Ty já mám rád, ty já mám rád, snad tisíckrát. Žampiony – Zdeněk Svěrák (z filmu Ať žijí duchové) … Zlatá slova, zrak mi plane, to je, švagře, zlatý důl. Žampiony nadívané, máslo, žloutky a pak sůl.... Zhasněte žampiony – Květy ... Zhasněte žampiony žampiony já chci vzkázat mu…

Co to proboha je?

14

Smutná bedla jedlá – Miki Ryvola ... Potom když se mlh mlha zvedla zírám zcela bez dechu uplakaná bedla jedl jedlá tiše pláče do mechu d h V tomhle divném lese že prej mají zlýho hraboše včera večer sadisticky vohryzal jí kámoše... Houbová – Alkehol Když v létě nastanou ty pravý časy, po lesích zaznějí houbařů hlasy... Houbaři – Rudovous ... Sbírejte, lufťáci, houby si třeba v lomu místním však nechoďte na místa, u sta hromů kupte si raději u honzy koppa žampión! Od žampionu k bedle – Jiří Helekal Od žampionu k bedle svou denní trasu mám, támhle vedle jedle je hříbek jako trám. Od žampionu k bedle svou denní trasu mám, támhle vedle jedle je hříbek jako trám.

BONUS Houby, houby, houbičky – Dana Hodasová (časopis Týden tuto skladbu nedávno celkem oprávněně vybral jako nejhorší píseň všech dob) Houby, houby, houbičky, ukazujou hlavičky. Támhle kouká křemenáč, velkej jako paroháč.

ČiliChili | 09 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

Gr

2011 | 09 | Čilichili: Sťatý Amos  

Dříve měl kantor autoritu. Podíváme se na to, co má dnes.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you