Page 38

TÉMA

ARMÁDA NENÍ VÍKENDOVÁ VEˇC Pavel Žiga je profesionální voják ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi, veterán misí v Bosně, v Kosovu a v Afghánistánu. Čili ideální člověk, kterého je možné se zeptat, jak se hry na vojáky jeví v porovnání s realitou.

Když vojenskou jednotku vyšlou na misi do Afghánistánu, tak tam asi nejedete běhat po horách a střílet. Jak vypadá taková reálná mise? Poslední mise spočívala v přípravě a školení afghánské armády, které předcházela roční příprava. Nastoupili tam před nás noví vojáci, kteří ještě před pár dny pracovali třeba na poli. My jsme je museli naučit úplně všemu. Od základních dovedností přes zacházení se zbraní, odhalování a zneškodňování nástražných výbušnin, základy zdravotní pomoci až po taktiku, chování na patrolách, předcházení incidentům a další a další věci. Potom jsme s nimi absolvovali i reálné nasazení v terénu mimo školicí středisko, vyhodnocovali jsme akce a sestavovali na základě toho další plán výcviku.

ak se voják dívá na paintball, airsoft a další zábavy, které se nějak pojí s vojenskou tematikou? Já je považuji opravdu jen za nějakou formu zábavy, která má s vojenskou realitou málo společného. Být vojákem nepředpokládá jen umět střílet. Je to povolání, kde člověk musí mít daleko hlubší rozsah znalostí, dovedností a při kterém se především musíte neustále vzdělávat. Voják musí být perfektně připraven na každou možnou eventualitu a vědět, jak ji řešit. Na rozdíl od kluků, co si řeknou, že si půjdou zastřílet, protože je zrovna venku hezky. Jak dlouho to trvá, než se člověk dostane na úroveň, aby byl schopen zvládat povolání vojáka? To je těžké říct, protože vojenský výcvik vlastně nikdy nekončí. Člověk se pořád posouvá kupředu a musí se učit zvládat nové věci. Podle mého odhadu je ale potřeba minimálně pět let, než je voják schopen stát se plnohodnotným členem týmu. V tom je asi zásadní rozdíl mezi vojákem a člověkem, kterého baví třeba military paintball.

38

Co ostatní koníčky, které se nějak vážou k vojenství? Radioamatéři, kynologové, sběratelé vojenské techniky a podobně? Nenajdou se třeba u nich nějaké předpoklady pro skutečného vojáka? Mohou a nemusí. Zručný automechanik určitě u vojenské jednotky uplatnění může najít, ale samotná zručnost není zdaleka všechno. Podle mě má člověk předpoklad pro vojenské povolání především v hlavě. Při výcviku a hlavně v reálném nasazení musí být schopen racionálně uvažovat a plnit úkoly v jakékoliv situaci. Musí umět pracovat pod stresem, unavený tělesně i psychicky, v jakýchkoliv podmínkách. A to je vlastnost, kterou nemá každý. Je to podobné jako v případě lékaře – člověk může být dobrý doktor, ale to ještě neznamená, že může pracovat u záchranné služby. Hlásí se do profesionální armády lidi, kteří se věnují nějaké té hře na vojáky? Nevím, jak je to u ostatních útvarů, ale u nás nikoho takového neznám. Každopádně jestli někdo vstupuje do armády s představou, že bude běhat po lese s nožem v zubech a střílet, tak brzy zjistí, že realita je úplně jiná.

O

2011 | 08 | Čilichili: Chlapům chybí vojna  

Některým chlapům vojna chybí. Tak si na ní alespoň hrají.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you