Page 34

TÉMA

KDYŽ SI DVA KOMPENZUJÍ TOTÉŽ...

Svoje vojenské choutky si kluci (a někdy i holky) ukájejí lecjak. Generálské typy třeba ve světě počítačových her, kde se vojenské strategie prodávají skvěle. Jen nejnovější díl Call of Duty za prvních pět dnů po uvedení na trh vynesl neskutečných 650 milionů dolarů, celkově se jeho tržby pohybují hodně nad jednou miliardou a denně ji paří 8 milionů hráčů. Někteří z nich potom možná dojdou na army burzu koupit zlaté výložky.

W

v

DĚLOSTŘELECTVO

PĚCHOTA Pobíhání s paintballovou nebo airsoftovou bouchačkou po lese je asi nejvěrnější kopie opravdového válčení, ke které se civil dostane. Tahle zábava se u nás provozuje od roku 1992. Dnes u nás fungují desítky stálých hřišť, z nichž největší – v opuštěné milovické vojenské základně – má přes 100 000 m2. V paintballu se pořádají dvě ligy o několika divizích a každoroční mistrovství republiky. Hře na vojáky se můžou věnovat i vaše ratolesti, pokud je vyšlete na paintballový nebo airsoftový tábor, ve kterém se formou zábavných her naučí dovednostem, jako jsou dobývání, transport zajatců nebo průchod minovým polem. Na Paintball Czech Army Cup družstva civilů vojáky porážela. Těžko říct, co by bylo, kdyby místo barevných kuliček lítaly olověné.

34

Tak nevím, držím granát, nebo paličku na buben? 

Ki

PSOVODI Psů u nás pobíhají skoro dva miliony, což ale neznamená, že by jejich majitelé aspirovali na vojenskou kariéru. Aby byl pes kvalifikován jako služební, musí absolvovat třístupňovou sérii zkoušek, kterým se říká IPO. V loňském roce se pořádalo celkem 894 zkoušek, ke kterým přišlo 6067 psů a 4366 u nich uspělo. O zkoušku IPO3 a status služebního psa se ucházelo 318 psů a uspělo jich 235.

7

TANKOVÉ A MECHANIZOVANÉ VOJSKO Sjezd vojenské techniky ve Zlíně letos pořádá už 21. ročník. Na největší přehlídku bojové techniky Bahna 2010 dorazilo 50 000 diváků. Zhruba dvakrát tolik, co na největší hudební festivaly. Sběratelé si vojenské příšery kupují pro radost, vylepšují, nebo si samohybné dělo za dva a půl milionu koupí, protože se v něm skvěle řádí v terénu, ve kterém se i Hummer ukáže jako vozítko pro metrosexuály.

V menším měřítku se tomuhle koníčku věnují raketoví modeláři, kterých je u nás zhruba stovka. Ročně pořádají kolem patnácti soutěží a zúčastňují se světového poháru. Ti, kterým vystřelovací raketky nestačí, se můžou rozšoupnout a pořídit si třeba řízenou raketu 3M9ME/M3E. Drobeček měří 6 metrů, s přepravkou váží šest metráků a vyjde vás na lidových 25 000. Je ovšem znehodnocená, takže si s ní moc nezalétáte. V katalozích firem, které prodávají vojenskou techniku, najdete i jiné lahůdky. Třeba 130mm polní kanon M46 nebo samohybný dvouhlavňový protiletecký systém „Ještěr“ (dostupný skladem).

2011 | 08 | Čilichili: Chlapům chybí vojna  

Některým chlapům vojna chybí. Tak si na ní alespoň hrají.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you