Page 52

Letem světem

TIPY&TRIKY Co nedělat Nemluvit na Estonce rusky a nevysvětlovat jim, že Hitler byl větší svině než Stalin. A hlavně jim neříkejte, že jsou bratři Slované. Nejsou. I když mají Rusko v zádech, Estonci jsou ugrofinové.

plné nevěstinců, kdyby si je neoblíbili Němci. Těch sem jezdí skutečně hodně, i když většinou jsou to důchodci, kteří touží poznat místní památky. I jim je totiž Tallinn blízký. Ve své době byl totiž jedním z nejbohatších měst Hanzy. Starých památek je tu zřejmě nejvíc na metr čtverečný v Evropě. Budovy ve starém městě zvaném Vanalinn pocházejí z období mezi třináctým a sedmnáctým stoletím. Většina starého města je obklíčena městským opevněním s věžemi a bastiony. Nejnovější části opevnění pocházejí ze šestnáctého století.

Co si dát Ryby, úhoře a vepřové. A je vlastně úplně jedno, v jakém pokrmu se objeví. Estonci jsou jako pobaltský stát na ryby bohatí, a tak jsou zde vždy čerstvé a chutné. Víc ponožek, víc baba

to nepřijde divné. Třeba letní promítání filmů pod hradbami běží celou noc. Není nic neobvyklého, když tu o půlnoci potkáte rodinky s malými dětmi na houpačkách nebo se jenom tak toulat městem. Je přece světlo, tak proč si ho neužít, když za půl roku bude vše naopak. Tradičními památkami města jsou nádherně vybavené kostely. Jejich interiér odráží někdejší bohatství města. Perlou starého města je pak středověká radnice s obrovskou štíhlou věží RODINNÁ PROCHÁZKA PO PŮLNOCI a naproti ní stojící Radniční lékárna, která je údajně Úpadek za ruské okupace způsobil, že se z města nepřetržitě v provozu od roku 1415. Za prohlídku stal fascinující skanzen. Vždyť dvě třetiny zdejších ovšem stojí i Kadriorg, letní rezidence dobyvatele budov si zachovaly svůj původní ráz bez výraznějších zásahů. A po celou dobu ve starých domech žili Estonska Petra Velikého, a naproti němu stojící lidé. Díky tomu také v jedné části opevnění narazíte pravoslavný chrám Alexandra Něvského. Když už budete mít starých domů plné zuby, na něco úžasného. Lidé se probourali dovnitř a zřívyražte do nového města, které to staré obepíná. dili si tu byty. Ze středověkých hradeb tak vyčuhují Pomalu ze sebe otřepává socialistické budovy ven dřevěná, bíle natřená okna s parapety posázea přestavuje je ve jménu nejmodernějšího designu, nými květinami. Toulat se starým městem můžete několik hodin. kteroužto úchylku Estonci získali od svých nedalekých bratranců Finů. Zdá se, jako by se obyvatelé Nejvíc turistů sem přijíždí v červenci, během bílých Tallinnu rozhodli, že budou turisty omračovat střenocí, kdy nikdy nepadne opravdová tma. Koncerty dověkem a 21. stoletím a na dobu ruské a sovětské a různé akce, kterých je Tallinn přes léto plný, tak okupace prostě zapomenou. Kdyby se vám po ní ale běžně trvají do dvou či tří hodin do rána a nikomu stýskalo, stačí vyrazit na okraj města, do největšího zdejšího panelákového sídliště. Skoro ze sta procent jej obývají Rusové. V parku si opékají šašlik, hrají na harmoniky, dávají si partičky šachu a popíjejí vodku. Iluze SSSR je dokonalá.

52

Čím místní oslníte Estonštinou. Ale tu asi neumíte, tak místní nejlépe oslníte nenávistí k Rusům, láskou k EU a chválou estonských památek. Co ještě stojí za vidění Když už jste v Estonsku, musíte si zajet do města jménem Kunda. Leží asi sto kilometrů od Tallinnu při ústí stejnojmenné řeky do Finského zálivu. Má asi čtyři tisíce obyvatel a byla osídlena už v sedmém tisíciletí před naším letopočtem tzv. kundskou kulturou. Více informací o ní najdete na stránkách www.kunda.ee. Jak se tam dostat Letadlem. Přímé lety z Prahy bývají drahé, ideální je využít služeb Lufthansy a vzít to přes Mnichov nebo Frankfurt a nebo polských LOT s přestupem ve Varšavě.

ČiliChili | 06 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 06 | Čilichili: Ecce Homo  

Být homosexuál frčí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you