Page 46

Taky mají jedno slovo pro čas i pro Slunce. A stvoření světa předcházela doba, které já ráda říkám temné bezčasí. Svět existoval, ale neexistoval čas ani světlo. Temné bezčasí se odehrává uprostřed 13. baktunu. A bohové, aby odlišili tohle temné bezčasí od nového času, který přišel se Sluncem, se rozhodli tenhle baktun vynulovat. A to se možná zase stane nám.

Kdo chce, může se na to dívat svrchu, co to je za fantasmagorie, jenomže tahle touha vychází z reálného pocitu současného člověka, že je něco špatně. Co se má na tom konci světa vlastně stát? Jak to mám vědět? Nejsem prorok, nemám křišťálovou kouli. Zabývám se starými Mayi a můžu vám říct, co si o tom mysleli staří Mayové. Podle všeho s nějakým koncem světa v roce 2012 vůbec nepočítali. Protože mayský kalendářní „dlouhý počet” nemá z podstaty žádný přirozený konec. Náš letopočet ho taky nemá. My nemůžeme říct, že náš letopočet končí v roce 999, protože pak následuje rok 1000. Můžeme pokračovat donekonečna a v mayském kalendáři je to úplně to samé. Tak jak na to přišli? Dopsala jim propiska? To je ten kreslený vtip. Starý Maya tesá kalendář a říká kamarádovi, hele, mně došlo místo, co mám dělat? Nic, nech to být, za dva tisíce let z toho někdo bude mít děsnou srandu. Co se stane toho 21. anebo podle druhé varianty 23. 12. je, že nastane výročí stvoření světa. Takže večírek! Mno, Mayové tyhle věci neměli rádi. S koncem různých kalendářních cyklů počítali, že může dojít ke katastrofě. Každých 52 let předpokládali, že nevyjde Slunce a nastane konec světa. A čím delší cyklus končil, tím větší průšvih se čekal. My žijeme ve 13. baktunu, to je nejdelší jednotka mayského kalendáře, v roce 12-něconěco-něco-něco. A 21. prosince 2012 to „přecvakne” a bude den 13.0.0.0.0. Mayové věřili, že svět byl stvořen ve chvíli, kdy byl stvořen čas.

46

To nevypadá dobře, ještě s tou třináctkou... Pozor, třináctka je pro Maye šťastné číslo, je to číslo nebe. Nešťastná je devítka. Nad námi je podle Mayů třináct nebí a pod námi devět podsvětí. My nevíme, co Mayové čekali, že se stane. Můžeme to odhadovat podle jediného dokumentu, který mluví o roce 2012 a kde se píše, že sestoupí nebo bude vyneseno jakési božstvo, které se jmenuje Bolon Yokte’ K’uh. Bohužel je to zrovna božstvo, které úzce souvisí s různými katastrofami. Na druhou stranu se nezdá, že by souviselo s koncem světa. Na to už se vyskytlo mockrát na různých reliéfech. Jak vypadá, jako příšera? Ne ne, je to pomalovaný válečník. Mayové měli většinu bohů antropomorfních, i když někteří měli zvířecí alter ega. To božstvo nebylo pozitivní, to ale neznamená, že ho zavrhovali. Naopak bylo třeba velice pečlivě ho uctívat, aby bylo spokojené a nemělo si na co stěžovat. Člověk není v mayském vesmíru nikdy bezmocná oběť, to by jejich kultura nesnesla. Vždycky existuje série rituálů, které můžou odvrátit katastrofu, a když je budeme zachovávat, tak se nestane nic. To je jeden z důvodů lidské oběti. Abychom to na konec uzemnili... Myslíte, že se v prosinci 2012 lidi sejdou na Václaváku? Jsou údajně místa, kam se můžete schovat a nic se vám nestane, třeba v Peru u starého indiánského města Cuzca. Tam bude plno. Našlapáno bude taky ve starých mayských městech. Co se stane na Václaváku, nevím.

ČiliChili | 06 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 06 | Čilichili: Ecce Homo  

Být homosexuál frčí.

2011 | 06 | Čilichili: Ecce Homo  

Být homosexuál frčí.