Page 45

MGR. ZUZANA MARIE KOSTIĆOVÁ, PH.D. Iberoamerikanistka

* narodila se v roce 1980 v Praze * vystudovala religionistiku, filozofii a iberoamerikanistiku na FF UK * specialistka na mezoamerickou kulturní oblast, zvláště na kulturu Mayů, jejich náboženství a téma lidské oběti * spoluautorka knihy Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky * v poslední době ji zajímá new age, jeho průniky se starými náboženstvími Mezoameriky a fenomén očekávání apokalyptických událostí v roce 2012. K tématu právě vydává knížku.

jiným jazykem než třeba staří Řekové. Přitom řeckou kulturou jsme podprahově nasátí. Střední Amerika je úplně cizí a možná to je výzva. Zbylo něco z Mayů dnešním Mexičanům? Kromě konce světa 2012? Mexičani jsou velcí vlastenci, v tom pozitivním smyslu, velice hrdí, ale jejich vlastenectví je do velké míry postavené na Aztécích. Hlavní město vyrostlo na troskách Tenochtitlanu, na mexické vlajce je aztécký orel s hadem. Mayské území leží jižněji, má jiné přírodní podmínky, lidi jsou jiní a je znát, že jsou maličko stranou. Jinde v Mexiku je daleko víc míšenců, na Yucatánu jsou buď běloši, nebo indiáni. Yucatán se taky několikrát pokusil odtrhnout, a jednu mayskou rebelii skoro nezvládla ani mexická armáda. To byl poslední pokus Mayů svrhnout mexickou nadvládu. Zatím poslední. studovat, protože si potřebujete něco vyřešit. Indiány můžete studovat, protože jste mezi nimi vyrostla. V Mexiku jsme chodívaly s maminkou do Antropologického muzea a ona mi ukazovala, to je Tlaloc, bůh deště, toho poznáš podle kruhů v uších a kolem očí... Kupodivu jsem ale začínala na Řecku. Na gymplu jsem si vzala ty tři nebo čtyři knihy o antické mytologii a vypsala si všechny mytologické bytosti a bohy a udělala si báječný přehled. Když jsem to v sedmnácti konečně a triumfálně dodělala, tu úplně nesmyslnou práci, chtěla jsem se nadšeně pustit do Egypta. Jenomže do toho se člověk hned zamotá. Tak jsem si řekla, a co ti Mayové? A už jsem z nich nevybředla. Ke mně mluvili úplně ČiliChili | 06 | 2011 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Proč se tolik lidí bojí mayského konce světa? Proč nás zajímá, co si myslela kultura 2500 let zpátky? Zjednodušeně řečeno máme pocit, že jsme se odcizili normálnímu světu, normálnímu tempu, normálním vztahům, ale i normálnímu prostředí. Nejlepší metafora je Matrix. Většina z nás sedí celý den zavřená v kukaních, připoutaná k počítačům, jsme napojení na stroje hadičkami a necháváme si vysosat energii. Přitom příjemce toho prospěchu není vidět. Žádný král nebo bůh. Máme šéfa, ale ten podléhá dalšímu šéfovi. New age je i sociální kritika, která vede až do utopických myšlenek, jak to udělat, aby společnost byla spravedlivá. To se taky má stát v roce 2012. Lidi totiž moc touží, aby se něco změnilo.

> 45

2011 | 06 | Čilichili: Ecce Homo  

Být homosexuál frčí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you