Page 42

Pokec

Svět potřebuje vynulovat Mayové byli depresivní a třináctku považovali za šťastné číslo. Konec světa je ale podle jejich kalendáře spíš něco jako výročí a s lidskými obětmi to měli trochu jako my s popravou českých pánů po Bílé hoře. Iberoamerikanistka Zuzana Marie Kostićová se mayskou kulturou zabývá léta. A když se zeptáte, jestli Mayové běsnili po krvi, odpoví, že my Evropani jim nemáme co vyčítat... Text: Tereza Šimůnková Foto: Michael Kratochvíl

Byli Mayové opravdu takové krvežíznivé bestie, jak je líčí Mel Gibson v Apocalyptu? V Apocalyptu vypadají oběti tak, jak by je prováděl Evropan. My si to představujeme jako boj dobra a zla. Kdo obětuje, musí být zlý. Mayové to brali tak, že bohové nebo vesmír sám vybrali, kdo má být oběť a kdo má obětovat. Šlo o vítězství ve válce. Dobře to pochopíte z Karla Maye. Vzpomínáte si na slavnou scénu z Vinnetoua, kdy jsou Old Shatterhand, Sam Hawkins a padouch Rattler připoutáni k obětním kůlům a má nastat mučení? Old Shatterhandovi se nakonec podaří zachránit sebe a Sama Hawkinse, protože oni jsou v řádu světa ti hodní, zato Rattler to odskákal, poněvadž zastřelil Klekí Petru. On je prostě předurčený zemřít. Apači mu ještě dávají možnost umřít jako chlap. Pomalu ho mučí a on nesmí dát najevo, že ho to bolí. Jenomže Rattler kvílí, protože to je Evropan. Čili Apači se nad ním nakonec smilují a jenom ho zastřelí. Nejde o krvežíznivost, on prostě byl určený pro smrt. Vinnetou by nekvílel? Rozhodně ne. Zůstal by stát a do posledního dechu by proklínal svoje nepřátele nebo by neřekl nic a s kamenným výrazem všechno vydržel. A pak by umřel a kultura, která ho umučila, by léta a léta vyprávěla, co to bylo za úžasného chlapa.

42

Nemohli by ho nechat naživu? Byl nepřítel, takže ne. To je to určení. U Mayů se obětovali lidi, kteří byli zajati v boji. Válka se nevedla tak, aby zabili co nejvíc lidí jako v Evropě. Naopak bylo potřeba zajmout co nejvíc živých, a ty pak zabíjeli na obětním kameni na pyramidě. Zabíjeli i vesničany, ženy a děti? To je právě Apocalypto. Takhle by to udělal Evropan. Kdyby Evropan potřeboval lidské oběti, najede na vesnici, sebere, koho může, odtáhne je a vykuchá. Staří Mayové ne. Tam je to otázka cti, boje muže proti muži, toho, kdo je vítěz a kdo poražený. U Aztéků, což je vzhledem k lidské oběti kultura s nejhorší pověstí na světě, a celkem oprávněně, se obětovalo strašně moc lidí. Desítky, stovky. Žen se obětovalo celkem osm za celý rok. Děti se obětovaly taky, a těch asi víc. Obětovaly se bohům deště a zřejmě je dávali nebo prodávali jejich rodiče. Ale podle kosterních nálezů soudíme, že se ve velké většině jednalo o postižené. Pro nás je to samozřejmě zrůdné, ale u nich to mělo svoji logiku. Bohové deště byli zároveň patroni různých onemocnění. Třeba kdo umřel na hydrocefalus, odcházel za nimi do ráje. Takže to nejsou orgie krve a smrti pro nic za nic. U většiny obětí platilo: buď my obětujeme je, nebo oni nás.

>

ČiliChili | 06 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 06 | Čilichili: Ecce Homo  

Být homosexuál frčí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you