Page 32

Téma

PRAHA PATŘÍ MEZI 5 HLAVNÍCH GAY MĚST V EVROPĚ Možná jste v médiích zachytili zprávu, že se v Praze v srpnu bude pořádat obrovská technoparty. Tak to byla novinářská kachna. Bude se tu odehrávat první oficiální Gay Pride festival a Daniel Goris šéfuje jeho přípravnému týmu.

Daniel je Holanďan, který v Praze poprvé připravuje akci, na kterou jsou otevřenější světová města už léta zvyklá.

32

Jak to, že první českou Gay Pride organizuje Nizozemec? Tak to úplně není. V současnosti pracujeme v deseti lidech a polovina z nás jsou Češi.

Obecně by se dalo říct, že Česko je „gay-friendly“? Ano. Zvlášť Praha, která patří mezi pět hlavních gay destinací v Evropě.

Jaký mají Češi přístup ke gay komunitě? Češi mají takovou filozofii „neptám se a nechci nic slyšet“. Neřekl bych, že jsou Češi vyloženě tolerantní. Spíš, že je jim spousta věcí jedno. Můžu se procházet celým městem se svým přítelem, držet se za ruku a možná to zdvihne jedno obočí.

Máme z toho něco? Určitě. Už jenom gay turistika sem přináší spoustu peněz. Vím minimálně o dvou cestovkách, které se specializují výhradně na gay klientelu. Jedna z nich vlastní síť asi dvou set bytů, které jsou po celý rok plné. Gayové vůbec rádi cestují, a  když jsou na cestách, tak hodně utrácejí. Nemusí tolik šetřit. Nežijí s  perspektivou, že budou někdy vychovávat děti, tak na co by měli mít nějaké spořící plány. Takže – ano, existují pádné ekonomické důvody, proč byste na nás měli být hodní.

To ale mluvíme o Praze. Jak je na tom zbytek Česka? Asi stejně jako všude jinde. Čím menší město, neřku-li vesnice, tím konzervativnější postoje lidé mají. Mám ale pocit, že v Česku panuje jiný postoj k sexualitě než ve zbytku Evropy. Jakože „co děláš v ložnici je tvoje věc a mně do toho nic není“. Třeba v  Nizozemsku tomu tak není. My jsme sice považováni za nějaký ráj tolerance, ale to vůbec není pravda. Za  jeden týden může v  Amsterdamu klidně dojít ke dvěma případům napadení homosexuálů, které končí v nemocnici.

Je česká gay scéna nějak organizovaná? Není, a to mě docela překvapuje. Například v Amsterdamu funguje organizace Gay Business Amsterdam, která sdružuje většinu gay společností ve  městě a  má za úkol budovat pověst Amsterdamu jako města přívětivého homosexuálům. A jsou v  tom opravdu dobří, protože jim lidé

Gay fakt: Tři miliony domácností v USA vedou osoby stejného pohlaví. Ve čtvrtině těchto domácností žije osoba mladší 18ti let.

2011 | 06 | Čilichili: Ecce Homo  

Být homosexuál frčí.

2011 | 06 | Čilichili: Ecce Homo  

Být homosexuál frčí.