Page 31

GAY ZNAMENÁ VESELÝ „My veselí jsme. Teplouš je urážka, mezi sebou si říkáme buzno,“ říká herec a loutkoherec Vladimír Marek. Je gay, který má syna a vnučku. Narodil se ještě v době, kdy se za homosexualitu zavíralo. Dvacet let žil s přítelem Jiřím, o kterého se staral i v době, kdy Jiří umíral na HIV. Kdy jste na to přišel, že jste na kluky? Už v mateřské školce jsem věděl, že se rád mazlím. S holkama i s klukama. Bylo to dané. Žádné zkoušení. Žil jste léta s mužem. Přesto máte syna. S jakou ženou? Bydlel jste s ní? Ne. Byli jsme vždycky kamarádi, je to normální ženská. Ona chtěla dítě, sama. Se mnou. A když to šlo... Domluvili jsme se, že do jeho 18 let budu strejda z horního patra. A pak se sám rozhodne. Byli jsme v kontaktu denně. Pro něj jsem nakonec táta byl. Neměl jsem potřebu to nijak rozhlašovat, aby nevznikaly drby typu „Hele, on si to jako udělal, aby se jako nepoznalo, že je gay“. Tak to nebylo. Za  bolševika dokonce existoval seznam homosexuálů. Měli nás nafocené. Přesto, že se za to už od 60. let nechodilo sedět, dokázali dost škodit. Dítě jsem měl v  23 letech. Rok na to jsem poznal Jirku. Žít jsme spolu začali někdy v mých třiatřiceti. Byl vaše životní láska? Ano. Znali jsme se dlouho. Spolu jsme pak byli téměř 20 let. Rozuměli jsme si. Na jednu stranu jsme měli volnost, chtěli jsme si užít i s někým jiným, na druhou stranu jsme věděli, že bez sebe nedokážeme žít. Zvládli jsme to skloubit.

ČiliChili | 06 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

Máte teď někoho? Jsem sám. Ani už asi nikoho nehledám. Tělo stárne. Ve vztahu s  mužem je to hodně o  fyzickém vzhledu. O  osobní přitažlivosti a pak už to můžou být zase jen sňatky kvůli prachům. Tušil jsem, že jednou zůstanu úplně sám, a to jsem ještě nevěděl, že přijdu o životního partnera. Poznáte gaye? Mám na to takovej trik, jak zjistit, jestli je někdo heterácká lopata, nebo s tím má problém. A to je přijít k němu a plácnout ho po zadku. Musíme se trochu znát. U těch, co řeknou hele, jen si plácni, kvůli tomu mi hlava neupadne, tam si říkám, ty to máš srovnaný. Ale jakmile jde o takový to: Hele nech mě, ej, víš, já jsem na ty ženský. Tak si řeknu ajaj, tady je nějaká zkušenost, která byla dobrá a chceme na to zapomenout. Jak si homosexuálové mezi sebou říkají? Mezi sebou si zase s oblibou říkáme buzny. Tak to je. Říct homosexuál je diagnóza, říct teplouš urážka. Buzna je familiérní. V Americe, tam je to pink. Růžový. Sisi. Gayové často užívají slovo feminní. Co to vlastně ve vztahu kluk kluk znamená? To znamená, že tam zvítězily více ty ženské hormony, to znamená, že se cítíme

více submisivní ve vztahu k  partnerovi. De facto plníme ženskou úlohu, stavíme se do role ženy. To jsou takzvaně ti, co drží. Říká se tomu aktiv, pasiv nebo verzatil. Znal jste v té době někoho jiného, kdo byl taky na kluky? Jiný pár než vás? Znal a  ta nenávist režimu nás hodně spojila. V  Praze už tehdy byly kavárny a podniky, kde jsme byli tolerováni. Hotel Evropa a T Bar. Existovalo tady obrovský soužití nás a kurtizán. Vzájemně jsme si kryli záda. Když jste tenkrát nepracovala nebo nebyla žena v domácnosti dostala jste příživu. Do  těch podniků chodily opravdu společnice. Měly obrovskou zahraniční klientelu. Byly to dámy. Když chytly dobré ryto, byly schopné přijít do šantánu a pozvat ho celý na panáka. Kdy jste to řekl rodičům? Pro mě bylo nejtěžší s tím jít ven. Bylo mi 18. Naši to tušili. Ani tak to ale nebylo lehký. Ani pro jednoho z nás. Maminka byla hodně statečná. Žila v době, kdy se za to zavíralo. Ten strach byl obrovský. Ale v životě se lhát nedá. Je to cena klidu.

<

31

2011 | 06 | Čilichili: Ecce Homo  

Být homosexuál frčí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you