Page 64

Fenomén

Třeba Mary, která si říká i Burned Pancake, Krutonie a v rádiu ji kolegové oslovují Maruško, vyjmenovává: „Zpívajících žen není málo, ale těch, co hrají na nástroj, a skladatelek není moc. V rámci SHEveningů, které pořádáme v pražském klubu Chapeau Rouge, jsme pozvali např. Rubiano, kapelu zpěvačky a kytaristky Terezy Hrubanové. Fakt osobitou dvojicí, která dokáže strašně vtáhnout do svého živého vystoupení, je YZ - DJka Deus Ex Machina a zpěvačka Yumiko. Nadšená jsem z projevu zpěvačky kapely S.O.I.L. Zuzany Kropáčové – jo a jsem fanynkou všestranné umělkyně Bio Mashy.“ Hip hop po přeslici evidentně nevymře: hlavně se zdá, že během pár let budou holky a ženy na scéně stejně běžná záležitost jako kluci. Že vám přijde zbytečné rozlišovat tu vůbec podle pohlaví aka genderu? Na jednu stranu – jasně. Ale spočtěte si, na kolik kluků na scéně připadne jedna holka: v Čechách je ten podíl zhruba dvacet ku jedné. KDYŽ JDEŠ K ŽENĚ, VEZMI S SEBOU BITCH! Česká ženská hip hop scéna si jde svou cestou ironie, hry s trapností a vykukování z béčkové pozice. Ve světě se dávno prosadily jiné typy žen, které mluví. Nejslavnější a obchodně nejzdatnější hiphoperka poslední dekády Missy Elliott má už asi to nejlepší za sebou. Působila jako buldozer, co si klestí cestu na scénu, kterou si chtěli muži uzurpovat pro sebe. V černém rapu se s ženami dlouho zametalo jako s rekvizitami machistického života: klip rappera Nellyho je ukazoval jako sexuální bankomaty, které začnou spolupracovat po vložení kreditní karty (ne, tam ne, do toho druhého místa). V reakci na tohle všechno se na scénu vyšvihly „sista with attitude“, které od mužských hiphoperů převzaly vlastní označení „bitch“, ale už to neznamenalo nic hanlivého: Bitch v ústech Missy Elliott je silná, nesentimentální ženská, která je nezávislá a pro machistickou chlapskou společnost představuje řádné riziko. Za zvuku futuristických beatů (producent Timbaland měl tehdy své nejlepší nápady) Missy Elliott rapovala a zpívala o tom, že nechce „minutový chlapíky“,, nýbrž… Přesné časové údaje, jak dlouho má muž už pro hiphopovou bitch vydržet, dohledejte v písni One Minute Man. Když už člověk jednou je (hiphoperka), tak má koukat, aby byl! Až potud se různé bytosti na scéně shodnou. Ovšem některé ženy, které mluví, se chtějí vyrovnat razancí mužům na scéně (nikdo se v tomhle ohledu nevyrovná nekorektnímu tornádu nápadů, Kanaďance jménem Peaches), zatímco jiné se tímhle soutěžením nezabývají a zkoušejí

64

být jiné, prostě holčičí a ženské. Sledujete ještě britskou výroční cenu Mercury, kterou mají doma PJ Harvey nebo Portishead? Před dvěma lety ji získala Speech DeBelle, která rapuje o svém drsném dětství, ovšem v kapele má violoncello a akustickou kytaru. Není kompletně akustická, ale pro výpověď, která vám může nahnat husí kůži, chce mít aspoň trochu měkčí polštář. „Mluvit častějc pravdu, jíst víc ovoce a dodělat ělat tuhle desku,“ vypočítává předsevzetí na albu albu Speech Therapy. Mám ho moc rád.

ČOKOVOKO STATUS „Kennedy, já tě zabiju.“ Facebook je pokračování našich životů. Zuzana z Čokovoko nám dovolila publikovat statusy z jejich profilu. Ty zápisy jsou ze stejného světa jako texty Čokovoka. Koukejte si je přidat.

SPEECH DE BELLE

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you