Page 55

PRO RODINU

1

PRO MILENCE 1. Nad Teplou je most a nad tím vším Bečov. 2. V Pražské bráně v Rakovníku si můžete vystřelit. I z někoho. 3. Karel Čapek začínal v Chýši. Měl tam ale prima stůl.

2

PRO PARTU Věnujte pozornost městu Rakovníku. V muzeu si pozorně přečtěte vystavenou firemní korespondenci místní továrny na dlaždičky z doby komunistického převratu roku 1948 – je to velmi poučné. V Pražské bráně, kde je expozice městských ostrostřelců, si můžete zastřílet ze vzduchovky. Ve vsi Chyše nesmíte minout zámek rodiny Lažanských. Po jeho prohlídce zakotvěte

v zámeckém pivovaru, kde ochutnejte místní přírodní nefiltrovaná kvasnicová piva. Raději si zde naplánujte i nocleh. Když už je řeč o pivu – při putování po lokálce narazíte na množství opravdu rázovitých nádražních hospůdek. Mnohdy překvapivě kvalitní pivněnápojový sortiment za mnohdy ještě překvapivější (rozumějte nízké) ceny ve vás zanechá na dlouhou dobu vzpomínky plné vděčnosti a nostalgie.

Vyšplhejte společně na romantickou rozhlednu Třasák u obce Útvina. Po zdolání třiceti tří schodů se vám z výšky deseti metrů otevře pěkný výhled na Rakovnicko, Plzeňsko a Krušné hory. Vystupte z vláčku v Lubenci a projděte místní naučnou stezku. Mokřady a nivní vegetace se tu na několika stech metrech mění v louky, které přecházejí v pastviny. Nad nimi se táhnou lesy končící u skalek a planin s kamennou sutí. Nepřehlédněte na vrcholu kopce bílý dřevěný kříž. Váže se k němu půvabná historka o nešťastné lásce. Ale tu nebudeme předem prozrazovat.

Pokud se rozhodnete začít v Bečově nad Teplou, musíte zajít do zdejšího muzea hraček a motocyklů. Obojího tu naleznete dost – od historických kousků až po ty současné. Nezapomeňte se taky mrknout do zámku na relikviář sv. Maura. Když už jsme na té lokálce, tak si s dětmi prohlédněte místní nádraží. Je krásné, má třímístnou rotundu (garáž pro lokomotivy) s točnou, vodárnou pro ,,zbrojení“ parních lokomotiv vodou, se ,,zauhlováním“, s „olejovým hospodářstvím“ a „popelovou jámou“. Cestou vláčkem do Rakovníka si udělejte pauzu ve Žluticích. Ve městě je přístupné historické podzemí se šatlavou a muzeem. V něm děti uvidí mimo jiné i model znázorňující obléhání husitů na nedaleké stolové hoře Vladař – jsou to mraky super vojáčků. Sama hora je velmi zajímavým turistickým cílem – na jejím plochém vrcholku 693 m n. m. se nachází jezírko. Kde se tam jenom ta voda bere?!

3

55

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you