Page 44

Pokec

Když před 20 lety Priessnitz vyjeli na první turné, všude jim byl v patách autobus plný fanoušků. A hrají ještě dneska. Ovšem jejich frontman se mezitím stihl proslavit všude možně. Nakreslil třeba nejprodávanější český komiks, na jehož motivy pak pomohl natočit celovečerní film Alois Nebel. Text: Góča Komárek Foto: Michael Kratochvíl

Jaromír Švejdík Mám šamanskou povahu

Nebel pracoval celý život na dráze, a tak mě napadá: jak často jezdíte vlakem? Občas si dám v neděli takový výlet se psem. Pěšky jdeme kolem Vltavy nějakých dvacet kilometrů do Kralup, a odtamtud se vlakem svezeme zpátky.

44

NAJEDNOU JE MI ROZUMĚT

Pěšky do Kralup? Ale já mám chůzi rád... Nejspokojenější jsem, když můžu jít třicet kilometrů, potom jsem tak akorát unavený.

Už deset let vyhrožujete, že brzy odejdete do rokenrolového důchodu. A sotva jsem vám začal věřit, vyrážíte s Priessnitz zase na šňůru… Tak tři roky nebyl na hraní čas, protože jsem dával do kupy film. Ale fanoušci nás do koncertů celou dobu tlačili. A my na nich zároveň pouštíme i projekce z toho filmu, takže je to taková nezvyklá propagace.

Takže vy jste vlastně poutník. To asi jsem. Když se dostanu na Krétu, tak si nelehnu na pláž, ale celý týden chodím ve skalách po pobřeží; nechci sedět na zadku u moře. I doma mám svoje trasy – jdu třeba tři dny z Bílé Vody, což je v Rychlebech, na Králický Sněžník. Cestou vím o jedné louce, kde bývala německá vesnice, zůstaly tam základy domů, plané ovocné stromy, a tam rád spávám.

Pardon, ale muzikantsky se ta pauza nijak neprojevila? Podle mě nám to spíš prospělo. Za ta léta předtím jsme se hodně naučili a potřebovalo to uzrát. Já třeba určitě líp zpívám, najednou je mi rozumět, a celá kapela je soustředěnější. Naše první desky před dvaceti lety vznikaly nárazově – tehdy jsme se ve zkušebně neslyšeli, potom jsme šli na deset dnů do studia a nazdar, bylo hotovo, takový punk...

Mě by takové túry lákaly spíš na kole. Jako cyklista krajinu nepoznáte, chůze je nejvíc. Se vším všudy – i s tím, že si ráno dáte v Jednotě tatranku, kofolu a pokecáte s prodavačkou.

Měli jste někdy krizi? Nějaká krize hrozí pořád; vždycky se třeba můžeme dostat do existenčních problémů. Peníze za hraní nejsou kdovíjak veliké, musí je dorovnávat velké ČiliChili | 05 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you