Page 30

Téma

Michal Zapomeˇl z Plzneˇ a Prahy

STYL JE ODVAHA BÝT SÁM SEBOU

Michal Zapomeˇl je známý kadeřník. Má deset tzv. kadeřnických Oscarů – Hairdressing Awards a v rámci asociace AIPP byl vyhlášen 3. nejlepším kadeřníkem světa v kategorii Best commercial

Jste vyhlášený kadeřník. Mistr různých kadeřnických soutěží. Nedávno jste ale přestal soutěžit, proč? Dokazovat si pořád, že patříte na špičku, je spíš otázka ega. A to bych se rád naučil potlačit. Existují nějaká pravidla, kterými by se dobrý kadeřník měl řídit? V tomhle oboru neexistují žádná pravidla. Pokud chcete přežít a nedělat jenom vodové někde po známých, musíte koukat, co se nosí, sledovat trendy. Chodím na školení, soutěže, výstavy. Odebírám odborné časopisy. Inspiruju se na ulici. To všechno pak realizuju na zákaznících. Podle čeho se na soutěžích účesy hodnotí? Je to třeba jako v krasobruslení, nejlepší známka vítězí? Většinou se jedná o fotografické kolekce. Ty vypovídají o stylu kadeřníka, o jeho schopnosti vizualizovat zadané téma. Hodnocení má na starost mezinárodní porota, která zcela anonymně zapisuje jednotlivé body. Za zpracování, celkový dojem, barevnost a další. Výsledek se sečte, a kdo má nejvíc bodů, vyhraje. Je skvělé, že porotci vlastně netuší, čí práci hodnotí. Když jsou kadeřnické soutěže hlavně o posílání fotek, není to víc o fotografech než kadeřnících? Nedají se fotky s účesy na fotkách měnit a upravovat? Dneska jde díky photoshopu všechno. Proto je v kadeřnických soutěžích jednoduše zakázaný.

30

Už se vám podařilo někoho střihnout? Tahle otázka mě vždycky zarazí. Úraz při práci je neštěstí a nešťastná shoda náhod. Zaplať pánbů se mi nic takového nestalo. Jak se díváte na typická vesnická kadeřnictví, kde už 40 let pořád češou trvalou a dělají přelivy? Já si jich vážím. Je to sice jiné, ale je to kumšt. Já osobně jezdím k jedné dámě na  Slovensko, která má letité zkušenosti v oboru, je na malé vesnici a já jsem moc rád, že se o ně se mnou dokáže podělit. Proč si starší dámy tolik oblíbily fialové přelivy? Byla to jedna z mála dostupných barev, které dokázaly natónovat bílé vlasy. Troufl byste si ještě někoho normálně oholit? Štětka, břitva... No jasně. Mám dokonce kamaráda, který se holí břitvou stále. Sám mám sbírku asi 300 kousků a oholit bych s nimi klienta určitě dokázal. Co děláte s tou hromadou vlasů, které nastříháte? Využíváte je nějak? Nebo hurá do koše? Minulý rok byla skvělá akce, kdy se posílaly vlasy na  přípravu plovoucích bójí, které bránily rozšiřování ropných skvrn. To se mi moc líbilo. Vlasy ale používáme taky na dělání avantgardních příčesů. Předplácejí si vás kadeřnické firmy, abyste tlačil jejich výrobky, jako to třeba funguje u lékařů? Je to podobné? Osobně jsem se s tím nesetkal, ale vím, že to tak asi je. Já ale dělám pouze se značkami, kterým věřím a pod které jsem schopný se podepsat. Sledujete pouliční sestřihy? Co lidi nosí? Sjíždíte člověka nejdřív od hlavy? Sleduju. Jsem vlasy doslova posedlý. Někdy mám nutkání si dokonce sáhnout nebo někomu dát vizitku. Jinak koukám na celkový styl. Ten totiž hodně o člověku vypoví. Jen mě trošku mrzí, že jsme stále upjatí, a pokud se někdo stylem vymyká, tak se stává terčem různých poznámek. Ani to mě ale neodrazuje od toho, jak vypadám. Styl je odvaha být sám sebou. 

<

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you